Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Az idei év elején is jelentősen csökkent az agrárhitelállomány Magyarországon, tranzakció szinten 100 milliárd forint feletti visszaesést figyeltek meg - jelentette ki Szabó István. A szakember ugyanakkor jelezte, 2025-ben is azt várják, hogy az elmúlt öt évhez hasonlóan az agrárhitelállomány az év első felében drasztikusan csökkenni fog, a második félévben pedig emelkedésre számítanak. Az OTP Agrár agrárgazdasági értékesítési igazgatója szerint a a kérdés az, hogy mikor jelennek meg a nagy ÁTK-s és ÉLIP-es pályázatok támogatói okiratai? Mert ha erre csak a 3-4. negyedévben fog sor kerülni, akkor idén már lehet valamekkora folyósítás ebből a pályázatból, de az érdemi hitelnövekedés csak 2026-ban fog megtörténni.
A tavalyi évben benyújtott pályázatoknál 3,7-szeres a túligénylés mértéke. Ezek komplex támogatások voltak, állattartási, élelmiszeripari és kertészeti támogatások, amelyek tartalmaztak energiahatékonysági projekteket is. Számításaink alapján, ha ezek megvalósulnak, az nemcsak az energiahatékonyságra lesz pozitív hatással, hanem a cégek hozzáadott értékét is növelni fogják
- mondta el Szabó István.
A szakember beszélt arról is, hogy lesznek olyan piaci szereplők, akik nem nyernek a pályázatokon. Mint mondta, az előzetes becsléseik alapján az élelmiszeripari pályázatoknál a kis ÉLIP-es - vagyis 200 millió frintot el nem érő pályázatoknál - 95-100%-os lesz a nyerési arány, de ugyanez vonatkozik majd a kis ÁTK-s pályázatokra is. A nagyobb pályázatoknál már több a kérdőjel, mert ezeknél 4-5-szörös túligénylések voltak.
Úgy gondolom, ha a kormány hozzányúl a támogatási árfolyamhoz, illetve, ha az irányító hatóság engedélyezi a 20%-os kötelezettség-túlvállalást, akkor az állattartó telepek nagy projektjei körében 50-60%-os, az élelmiszeriparnál pedig ennél kedvezőbb, 70-80%-os nyerési aránnyal lehet majd számolni
- jelentette ki Szabó István.
Ha azonban valamely pályázó nem nyer, akkor érdemes végiggondolnia azt, hogy az adott projektnél melyek azok a támogatási részek, részterületek, amelyeknél a beruházást mindenféleképpen el kell végezni. Erre ugyanis a bankszektor különböző finanszírozási megoldásokkal lehetőséget biztosít: akár Agrár Széchenyi beruházási hitellel, akár forintos piaci vagy forintos devizafinanszírozással - közölte az OTP Agrár agrárgazdasági értékesítési igazgatója, aki szerint a nagyobb horderejű pályázatokat érdemes támogatás mellett megoldani, viszont ez csak 2028 uán valósulhat meg.
Szabó István beszélt arról is, hogy a nagyobb pályázók jellemzően több elnyerhető támogatást szeretnének, az ágazatok kisebb szereplői jellemzően emberi léptékű projektekben gondolkodnak. A szakember elismerte, hogy a kisebb élelmiszeripari és mezőgazdasági szereplőknek nehezebb a dolguk: egyrészt a mérethatékonyság kérdése miatt, másrészt pedig azért, mert ők jellemzően egy vertikális integráció piaci szereplői.
Ahhoz, hogy ezek a termelők megfelelően tudjanak pályázni és hitelhez jutni, ugyanazokon a hitelvizsgálatokon kell átmenniük, mint a nagyobb vállalkozásoknak, és a bankszektor a cash-flow mellett a hitelek visszafizetését is vizsgálja
- közölte Szabó István.