Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A pályázati felhívásban két célprogramot határoztak meg:
- In situ célprogram, melynek lényege, hogy a megőrizni kívánt génkészletet annak eredeti környezetében tartják fenn, így a génkészletre ható, azt alakító folyamatok a továbbiakban is akadálytalanul érvényesülhetnek. Az erdészeti génrezervátum-hálózat olyan in situ megőrzési egységekből áll, amelyekben a célfafajok populációi a termőhelyhez megfelelően alkalmazkodtak, helyi származásúak, jól reprezentálják a fafaj(ok) helyi génkészletét, fennmaradásuk hosszú távon is biztosított - írja a nak.hu
- Ex situ célprogram során az adott génkészlet eredeti előfordulási helyén biztonságosan nem tartható fenn, ezért a megőrizni kívánt genotípusokat ex situ gyűjteményekbe kell helyezni.
Támogatásban részesíthető az adott erdőrészletre nyilvántartásba vett erdőgazdálkodó, a nyilvántartásba vett erdészeti szaporítóanyag termelő, az erdészeti géngyűjtemény kezelője, vagy új erdészeti génmegőrzési vagy fejlesztési állomány létrehozása esetén a terület tulajdonosa vagy a tulajdonos hozzájárulásával rendelkező természetes személy vagy jogi személy.
A támogatási kérelmek benyújtására az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban van lehetőség:
- május 28.– 2025. június 23. között
- október 6. – 2025. november 3. között.
In situ célprogram keretében pályázni lehet
- erdészeti génrezervátum (250 euro/ha a létesítésre, 100 euro/ha/év a fenntartásra)
- magtermelésre kijelölt törzsállomány (360 euro/ha a létesítésre, 150 euro/ha/év a fenntartásra) létesítésére és fenntartására, illetve fenntartására.
Az alábbi önállóan nem támogatható, kötelezően megvalósítandó, illetve választható tevékenységekre igényelhető támogatás:
- törzsfa leírólap készítése digitalis és nyomtatott formában
(20 euro/genotípus) - ex situ fő tevékenység kiindulási növényanyagának előállítása dugványozással, ill. merisztéma szaporítással (270 euro/genotípus)
- ex situ fő tevékenység kiindulási növényanyagának előállítása oltással, szemzéssel (300 euro/genotípus)
- ex situ fő tevékenység kiindulási növényanyag előállítása generatív szaporítással (200 euro/tétel)
- szokásostól eltérő talajelőkészítés (tuskózás, talajforgatás és gyökérfésűzés) költsége (1600 euro/gha)
- kerítés építés költsége (20 euro/méter)
- molekuláris genetikai vizsgálat költsége (80 euro/genotípus)
A kedvezményezettnek rendelkeznie kell a Növényi Génbank Tanács által kiadott ajánlással, valamint kizárólag a pályázati felhívás 6. melléklet szerinti fafaj listán szerepelő fafajok és megőrzési módok esetén jogosult a támogatásra. A létesítés fizikai befejezésére a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre. Létesítést követő fenntartás esetén a fenntartási támogatás a létesítés évét követő 6 éven keresztül, kifizetési kérelem benyújtása alapján évente kerül odaítélésre. Kizárólag fenntartás igénylése esetén a támogatás 7 éven keresztül, kifizetési kérelem benyújtása alapján évente kerül odaítélésre.
Kifizetési kérelmet a többi jogcímtől eltérően nem az egységes kérelem részeként kell benyújtani, hanem minden évben szeptember 1. és december 15. közötti időszakban.