Szinte napi hírek jelennek meg a hőséghullámokról, aszályról, extrém meleg és hideg időszakokról. Ezekre lehetetlen felkészülni, de az alkalmazkodásra igen. A növények helyváltoztatásra képtelenek és tető sincs a fejük felett, így a nemesítésnek és az alkalmazott technológiának kell erre választ találnia.
A növényszelekciós munkának meghatározó szerepe van, de természetesen egyszerre mindenre nem lehet nemesíteni. A célok megfogalmazásának van nagy szerepe. Például lehet a koraiságra, vagy a szárazságtűrésre nemesíteni, amelynek eredményei már jól láthatóak.
Magyarország növénytermesztése egyoldalú, amely a kalászos-kukorica-napraforgó túlsúlyt jelenti a szántóföldi növénytermesztésben. Ezen rövid távon belül rendkívül nehéz változtatni. A termelők a költség és árak csapdájában vannak, hogy lehet ezen változtatni? Az inputok ára magas, a termények ára alacsony ahhoz képest, amilyen input áremelkedést megtapasztaltak az elmúlt időszakban.
Amennyiben a kukorica vetésterülete érdemben nem változik, akkor a termelőknek fel kell készülniük a következő korszak időjárási anomáliáira.
Min lehet változtatni?
- Korábbi vetés,
- hideg- és hőstressztűrőbb hibridek,
- korai virágzás és megtermékenyülés elérése szuperkorai vagy igen korai hibridekkel,
- csökkentett hektáronkénti növényszám,
- szárítási költség csökkentése vagy elhagyása.
A szuperkorai és igen korai hibrideknek természetesen kevesebb idejük van a termésképzésre. Az érésidővel kapcsolatos vizsgálatok pontosan megmutatják, a termőképesség a FAO-szám emelkedésével növekszik. Azonban az elmúlt időszakban megjelentek olyan szuperkorai hibridek, ahol ez a termőképességi kompromisszum már elfogadható. Ha biztonságosan és kisebb költséggel el lehet érni 7-8 tonna/ha termést, akkor nem kérdés, hogy az ilyen hibridek termesztésbe vonása komolyan megfontolandó a termelők számára. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy csak ilyen hibrideket kell termelni, hanem azt, hogy a hibridsorban helye van ezeknek.
Az előnyök több módon jelentkeznek. A vetőmag ára ma nem tartozik a legdrágább hibridek szortimentjébe. A virágzásuk zömében a kukoricabogár imágóinak megjelenése előtt lezajlik, emiatt az ellenük történő állománykezelésre általában nem kell költeni. A gyors vízleadás és korai érés miatt lehetőség van a szárítás nélküli betakarításra. Először lehet megjelenni a piacon friss takarmánykukoricával, amikor az ár még magasabb, mint amikor már a főszezon megkezdődik. Lehetőség adódik a biztonságos vetésváltásra, mivel még repce is vethető utána, de a kalászosok vetéséhez szükséges talajmunkákra bőven és megfelelő módon nyílik lehetőség.
A szuperkorai hibridek vethetők korán (6–8 °C talajhőmérsékletnél), normál vetésidőben és lehetőség van a megkésett vetésre, másodvetésre. Vetési kísérleteinkben a május 30-i vetések 6–8 tonna/ha szemtermést tudtak produkálni. Egy kukoricasilóra igényt tartó termelőnek egy másodvetés nagy előnyt jelenthet a biztonságos takarmány ellátása szempontjából.
Sokéves kisparcellás eredményeink vannak, amelyek igazolják e hibridek létjogosultságát a köztermesztésben. Nagyüzemi tapasztalat Magyarországon igazán még nincs, hiszen az első ilyen hibrideket nemrégen ismerték el, kerültek fel a magyar és így az uniós fajtalistára.
Kisparcellás eredmények Kisbábolnán, 2022-2023
A FÁK országokban ez a munka előbb kezdődött, így a Baltikumban, Lengyelországban, Oroszországban, Belorussziában és Ukrajnában már komoly tapasztalat áll rendelkezésre. Ezekben az országokban már több százezer hektáron folyik a termesztés, kiváló eredményekkel. Mind extenzív, mind intenzív körülmények között ezek a hibridek az élbolyban vannak. Ha valamit nagyon ki kell emelni, az a környezethez való kiváló alkalmazkodási képesség.
Van egy magyar közmondás: az ember sosem próféta a saját hazájában. Ma ezek a hibridek jelentős területen kerülnek elvetésre ezekben az országokban, amelyet ott is megelőz egy komoly állami vizsgálat (regisztráció).
Itthon szembe kell nézni a mindinkább jelentkező szélsőséges időjárási körülményekkel, amelyek szigorú vizsgabiztosként válogatják majd ki – a hazai pályán is – a leggazdaságosabb megoldásokat. Ami jó, az, hogy már készen állunk a válasszal
Fotók: Takács Géza
Szerzők: Takács Géza és Goór Szilvia
(x)