PR • 2024. november 12. 19:02
Idén Lillafüred adott otthont a XXII. Kalászos Gabonafórum tanácskozásnak, ahol a Sumi Agro Hungary Kft. kihirdette a Mospilan nyereményjáték győzteseit. Gazdára talált a fődíj: egy, a Magyarországon utolsóként forgalomba került Suzuki Jimny gépjármű, 6 darab japán út és 12 darab Mospilan termékcsomag.
A tavasszal indított Keresd az eredetit, a japán terméket! nyereményjátékkal a Sumi Agro az eredeti növényvédő szerek használatának fontosságára kívánta felhívni a figyelmet. A játékra 225 résztvevő 506 érvényes pályázattal nevezett, mintegy 75 000 hektárnyi Mospilannal kezelt területet lefedve – tájékoztatott Matyasovszki István, a Sumi Agro Hungary Kft. ügyvezetője.
A MOSPILAN® rovarölő termékcsalád a Sumi Agro portfóliójának vezérterméke, amely több, mint 40 kultúrában és további 3 kultúracsoportban véd biztonsággal a szívó és rágó kártevők ellen.
Báti Attila, a Suzuki Jimny boldog tulajdonosa a Nógrád megyei Pásztón gazdálkodik családjával 260 hektáron, a nyeremény kapóra jött számára, sikeres vadászvizsgáját követően új hobbijához fogja be a járművet.
Nem éri meg a fémzárolt vetőmagon spórolni!
Az elmúlt évek világgazdasági és -politikai változásai, negatív hatásai a vetőmagpiacon is éreztetik hatásukat. Polgár Gábor, a VSZT ügyvezető igazgatója előadásában rámutatott: jelentősen csökken a fémzárolt vetőmag felhasználása a szántóföldi növénytermesztésben. Ennek hátterében számos tényező áll: a 2022-es rendkívül súlyos aszálykár, valamint az ennek következtében kialakult bevételkiesés, a termények alacsony felvásárlási ára, az inputok még mindig magas költsége, amelyek likviditási problémákhoz vezettek egyes termelőknél. Sokan a vetőmagokon szeretnének spórolni, ugyanakkor nem biztos, hogy ez az előremutató megoldás. A vetőmag árát a gazdák sokallják, viszont a teljes termesztési költség mindössze 8–10 százalékát jelentő tételről van szó.
A fémzárolt vetőmag hatósági oldalról is nyomon követett, ismert és biztos eredetű, faj- és fajtaazonos, szennyező anyagoktól és gyommagoktól mentes, magas csírázási erélyű. Csak ilyen alapanyaggal alapozható meg a minőségi árutermesztés, amely a jó minőségű – az exportpiacokon is –, kelendő termény alapja.
Negyedmillió hektáron gyomirtanak ősszel kalászosban
A Gabonafórum szakmai előadása ezúttal a kalászosok őszi gyomirtására fókuszált. E témakört áttekintve Dr. Magyar László, a Sumi Agro területi képviselője kihangsúlyozta: az éghajlat, az agrotechnika, a herbicidhasználat, a művelési módok változása és a rezisztens gyomok megjelenése következtében az ősszel, vagy az enyhe teleken csírázó gyomnövények vették át az uralkodó szerepet a gabonavetések gyomflórájában. Ma már tendencia, hogy az ősszel kelő, kora tavasszal virágzó (T1, T2) gyomnövények életciklusa a hosszú, enyhe őszi napok következtében korábban indul. Mindamellett a kalászosokban előforduló egyszikű gyomnövények egyre nagyobb teret hódítanak és a repce árvakelés is sok helyen okoz komoly problémát. Ugyanakkor az őszi gyomirtás mellett több érv is felsorakoztatható: rugalmas, kevésbé időjárásfüggő, a kijuttatás jól időzíthető a növények fenológiájához, ami az alkalmazott herbicideknek köszönhetően rendszerint megfelelő tartamhatást is biztosít. Emellett nagy szerepet játszik a rezisztencia menedzsmentben, továbbá csökkenthető általa a tavaszi kezelések száma, így mérsékelhető a tavaszi munkacsúcs.
Dr. Magyar László felhívta a figyelmet: mivel az erős gyomosodás akár 20–25%-os terméskiesést is okozhat, ezért ha minél előbb kiiktatjuk a gyomokat a természeti erő- forrásokért (tápanyag, víz, fény, tér) folytatott versengésből, annál nagyobb esélyt adunk a kultúrnövény megerősödésének (bokrosodásnak), amely ezáltal zavartalanul fejlődhet az ősz folyamán. A korán megerősödött kalászos pedig jó gyomelnyomó képességgel és a gombabetegségekkel szembeni ellenállósággal indul neki a tavasznak.
A Sumi Agro komplett technológiát kínál a kalászosok őszi gyomirtására
Az Ergon készítményük a legfontosabb magról kelő kétszikűek és nagy széltippan, továbbá az árvakelésű repce ellen kiváló hatékonysággal rendelkezik. Míg a Pledge gyomirtó szer megbízható és gyors (1–3 nap) hatással bír a nagy széltippan és a legfontosabb magról kelő kétszikű gyomok ellen. A Sumi Agro technológiai javaslatában a készítmények akár külön-külön, vagy együtt, tankkeverékben történő alkalmazása is indokolt lehet az alábbi körülmények fennállása esetén: a Pledge használata az átlagos kétszikű gyomflóra és közepes gyomnyomás mellett (T1, T2) javasolt, továbbá közepes széltippan fertőzés esetén. A Pledge és Ergon együttes bevetése erős kétszikű gyomborítás, széles T 1, T2 gyomskála (beleértve a veronika, az árvácska, az árvacsalán fajokat és a tyúkhúrt), valamint repce és napraforgó árvakelés, továbbá jelentős széltippan fertőzés esetén szükséges.
A kalászos őszi gyomirtása nemcsak a megváltozott környezeti feltételekre reagáló technológia, hanem egyben válasz is a növekvő piaci elvárásokra, amelyek a magasabb terméshozamokat és a jobb minőséget célozzák meg.
Szerző: Gáspár Andrea
(x)