PR • 2024. december 20. 15:01
Napjaink legnagyobb kihívása a kukoricatermesztésben a folyamatosan és gyorsan változó környezeti tényezők negatív hatásait csökkenteni és az adott termőhelyünk legnagyobb termését elérni. Ezt természetesen költséghatékonyan, a felhasznált inputanyagok ésszerű kijuttatásával szeretnénk elérni. A Syngenta Kft. minden évben jelentős számú kísérletet állít be széles hálózaton, hogy ne csak a hibrid regisztrálásához szükséges adatokat szerezze meg, hiszen ez már a zsákban lévő tudást erősíti, hanem a zsákon kívüli ismeret is minél részletesebb legyen.
A „Zsákon belüli értékről” első független, hivatalos elismerés a fajtaregisztráció, hiszen mutatja, hogy a sztenderdek felett teljesít és minden szempontból jobb eredményeket mutat az új hibrid, mint az előző generációk. Ellenőrzött kísérleti körülmények közötti további információkra jó lehetőség a Syngenta elődvállalataival elkezdett közös munka a Debreceni Egyetemen (anno DATE) Prof. Dr. Nagy János vezetésével. Több, mint 30 éve az Occitannal, Furioval kezdődtek a vizsgálatok, napjainkban pedig évről-évre a legújabb genetikákat teszteljük.
2024-ben e vizsgálat keretében az SY Evident (FAO 430-440) hibridünk 20.81 t/ha, míg az idén már piacon lévő SY Stacio (FAO 360-380) 19.46 t/ha termést produkált. Jól mutatja a zsákon belüli értékek stabilitását és fejlődését, hogy e két hibrid már a sokadik, a 20 t/ha feletti termést adó Syngenta hibridek sorában az elmúlt években, elég csak az SY Minerva, SY Solandri vagy az SY Torino esetére gondolnunk. A genetikában rejlő tudást ily módon előhozni természetesen ellenőrzött és kiváló agrotechnikai feltételek szükségesek. Nem lett volna elég az egyetem Látóképi telephelyén lehullott csapadék ehhez a teljesítményhez, itt is jelentkezett sajnos a július és augusztusi aszály, az 51 hőségnap (max. ≥ 30°C) kedvezőtlen hatása. Csepegtető öntözés és minden szilárd illetve folyékony tápanyag-utánpótlásbeli támogatás elengedhetetlen, hogy a fenti kukoricák a tenyészidőszak alatt egy napig se éhezzenek és kihozzák magukból a genetika és az évjárat adta teljesítményüket. Minden, a fenti kísérletre vonatkozó információval a termelőink rendelkezésére állunk a területi képviselőinken keresztül, keressék őket bizalommal e témában is!
A kukorica termesztésének agronómiai megközelítés fontossága egyértelmű, a látóképi környezetben is már április 11-én földben voltak a magok, ezáltal a júliusi aszályos időszakot / a virágzáskori hőstresszt már elkerülték a hibridjeink. A helyes és okszerű trágyázási javaslatok kidolgozásában pedig szintén Nagy János professzor úr által irányított tartamkísérleti eredmények segítik munkánkat. A természetes tápanyagfeltáró képességét egy hibridnek jól mutatja az 1983 óta nem trágyázott kísérleti blokkban születő eredmények. Ezt követi a hazai termesztési intenzitást jól reprezentáló 60 - és 120 kg nitrogéndózisok vizsgálata (kiegészülve a P és K hatóanyagokkal). Ezáltal a leggyakoribb hazai műtrágya felhasználásra adott hibrid válaszreakciókról is információnk van öntözetlen és öntözött körülmények között egyaránt. Itt is egészen 300 kg/ha hatóanyag kijuttatásig sok értékes és hasznos tudás birtokába kerülünk évről-évre. Ezen eredmények is beépülésre kerülnek a szántóföldi tanácsadásainkba és kísérleteinkbe, kiegészülve a hibridspecifikus tőszámajánlással együtt.
Ezek azok a „zsákon kívüli értékek”, melyekre minden a Syngenta kukorica hibridet választó termelőnk számára hozzáférhető akár személyes tanácsadással akár digitális eszközeink felhasználásával egyaránt (Cropwise Seed Selector).
*A kutatásokat a Debreceni Egyetem Felsőoktatási Intézményi Kiválósági Program keretében végeztük. A TKP2020-IKA-04 számú projekt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatással, a 2020-4.1.1-TKP2020 pályázati program finanszírozásában valósult meg.
Szerző: Dr. Bódi Zoltán vezető fejlesztőmérnök, Syngenta kft.
Kép: Syngenta Kft.
Syngenta Kft., Facebook, Youtube, Instagram
(x)