PR • 2024. december 20. 18:50
A Huminisz Kft. megalakulásától kezdve kiemelt feladatának tekinti, hogy hiteles szakmai információkkal segítse a termelők munkáját. Évente legalább 70–100 db kiértékelt kísérlettel rendelkezünk, amelyek nagyüzemi körülmények között, vagy kisparcellán kutatóintézetekben, valamint külső szakemberek bevonásával zajlanak.
A kukorica termesztése során a nitrogén az egyik legfontosabb tápelem. Főbb szerepei közé tartozik a növekedés és zöldtömeg kialakítása, a terméshozam növelése, valamint a stressztűrő képesség javítása. A megfelelő nitrogénszint hozzájárul a növény jobb alkalmazkodóképességéhez a környezeti stresszekkel, például aszállyal vagy hőstresszel szemben.
A 2024. év nyarán a magas hőmérséklet és a csapadékhiány különösen a kukorica virágzásának és terméskötésének időszakában jelentős terméskiesést okozott.
2024-ben a Debreceni Egyetemmel együttműködve nitrogénműtrágya tápanyag-utánpótlás hatásvizsgálat céljából került beállításra a GENIUM növénykondicionálónk, valamint Solvitis TriNitro lombtrágyánk. Mindkét termék magas N-tartalommal rendelkezik.
A 4-ismétléses kísérlet helyszíne: Látóképi növénytermesztési kísérleti telep
A GENIUM/Solvitis TriNitro termékekkel kezelt parcellák minden esetben hektáronként 30 kg-al kevesebb N hatóanyagot kaptak, mint a kontroll technológia.
A legmagasabb Huminisz terméstöbblet az alábbi tápanyagszinten/technológiánál született:
A Huminisz kezeléseknél a nitrogén négy különböző dózisban került kijuttatásra (0, 30, 60, 90, 120- 150 kg).
- Kijuttatás: a takarmánykukorica 6–8 leveles állapotában
- Huminisz technológia I.: 8 l/ha GENIUM + 60 kg/ha N hatóanyag
- Huminisz technológia II.: 10 l/ha Solvitis TriNitro + 60 kg/ha N hatóanyag
- Kontroll technológia: 90 kg/ha N hatóaanyag
A kísérlet eredménye alapján megállapíthatjuk, hogy a Huminisz technológia I. + 2,1 t/ha kimagasló terméshozamtöbbletet eredményezett a kontrollhoz képest, míg a Huminisz technológia II. esetében kiemelkedő + 2,55 t/ha terméshozamtöbbletet realizáltak a kutatók ugyancsak a kontrollhoz viszonyítva.
További eredményeink kukoricában és más kultúrákban a ITT tekinthetők meg!
Képek forrása: Huminisz Kft.
A kutatás a Debreceni Egyetem és a HUMINISZ Kft. együttműködés keretében, „A TKP2021-NKTA-32 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a TKP2021-NKTA pályázati program fi nanszírozásában valósult meg.
(x)