2027-ig összesen 7 537 milliárd forint érkezik a magyar vidéknek

2027-ig összesen 7 537 milliárd forint érkezik a magyar vidéknek (x)

PR
A Közös Agrárpolitika (KAP) keretében kiírt pályázatok révén új lendület érkezhet a mezőgazdasági szektorba, hiszen a korábbi uniós támogatási ciklusokhoz képest több mint duplájára nőtt a beruházásra és vidékfejlesztésre fordítható keretek összege. Ennek megfelelően az uniós és a hazai források révén 2027-ig összesen 7 537 milliárd forint érkezik a magyar vidék versenyképességének javítására, valamint a magyar agrárium és élelmiszeripar fejlesztésére. A szektorban ugrásra készen most mindenki erre fókuszál, ennek megfelelően a forrásokért már most jelentős verseny bontakozott ki. A témát Szabó Istvánnal az OTP Agrár igazgatójával jártuk körbe.

Bár a Közös Agrárpolitika (KAP) keretében kiírt pályázatok némelyike esetében csak idén tavasszal indulhat meg a pályázási dömping, az öntözésfejlesztésekhez, valamint a kertészeti üvegházak, feldolgozó üzemek és az állattartó telepek megújításához kapcsolódó pályázatokért folyó verseny már tavaly megkezdődött. A benyújtott pályázatok alapján egyértelműen látszik, hogy igen jelentős túligénylés tapasztalható a beruházási felhívásokon, a vállalatok ugyanis a meghirdetett támogatási keret többszörösét igényelték a fejlesztéseikhez. Ez is mutatja, hogy a szektorban óriási a beruházási kedv, miáltal a korábban visszatartott vagy az előrehozott fejlesztések most egyszerre valósulhatnak meg a piacon.

Szabó István, Fotó: OTP BankSzabó István, Fotó: OTP Bank

A 2023–2027-es ciklusban a támogatott projektek az elszámolható kiadások 50 százalékáig részesülnek vissza nem térítendő támogatásban. Fontos újdonság ugyanakkor az, hogy az ezeket kiegészítő beruházási hitelekhez kapcsolódóan kamattámogatásra 10 százalék, kezességi díj támogatására pedig 5 százalékos kiegészítő támogatás is igénybe vehető, amire eddig még nem volt példa. – emelte ki Szabó István. Ennek megfelelően tehát a kedvezményezett a projekt elszámolható költségei 50+10+5 százalékának megfelelő, azaz összesen 65 százalék intenzitású támogatásra jogosult.

A támogatható hitelről fontos tudni, hogy egy projekthez csak egy, forint alapú, támogatásra jogosító beruházási hitel adható, melynek futamideje minimum 5 év, de nem lehet rövidebb, mint a fenntartási időszak vége. A folyósítások minden negyedév utolsó hónapjának 15. napján esedékesek, a folyósított összeg pedig a támogatás megelőlegezésére nem használható. Fontos azt is tudni, hogy amennyiben a támogatott tevékenység csak részben valósul meg, módosul az elszámolható költség, és így a kamattámogatás is összegében csökken. 

Az OTP Agrár szakemberei hangsúlyozzák, hogy a pályázni kívánó vállalatoknak kiemelt figyelmet kell fordítani arra is, hogy a korábbi Vidékfejlesztési Programhoz képest a KAP pályázati kiírások esetében további változások is életbe léptek. A nagy projektek megvalósítási ideje például a korábbi 24 hónap helyett 36 hónapra módosult, a megvalósítási kötelezettség pedig 80 százalék helyett 60 százalék lett, 5 százalék szankció mellett. Az előleget tekintve 50 százalék helyett csak maximum 25 százalék előleg igényelhető (viszont az biztosítékmentesen), sőt a felhívásokban a maximum összeg is korlátozásra került. Lényeges változás az is, hogy az előleggel megegyező önerő igazolása kötelező, a fenntartási időszak alatt pedig az előző időszakhoz hasonlóan a beruházás tárgya nem idegeníthető el és nem adható bérbe – ugyanakkor a megterhelési tilalom már nem része a feltételeknek- tette hozzá Szabó István.

(x)

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. február 21. 13:29