PR • 2025. április 24. 12:57
Lassan de biztosan elkezdődött a 2025-ös tavaszi vetési szezon. Az agrárszakemberek egy mozgalmas tél és kora tavaszon vannak túl. Az év kezdődött a TMG REAG szakmai fórummal, ezt követte a „csonka” AGROmashEXPO kiállítás. Ezután beütött az állattartó telepeken a száj- és körömfájásos vírus – reméljük nagyon hamar meg tudják fogni, és leáll a terjedése!
A TMG nagyon sikeres volt az előadások minősége és menynyisége terén, ezzel szemben pedig akár kudarcnak is lehetett volna nevezni, ha azt nézzük, hogy milyen kevés termelő látogatott el – mintha nem is lenne gond a talajokkal –, gondoljunk csak az elmúlt hét porviharjaira! A kis műhelyekben tartott szakmai előadások között voltak olyanok is, amelyek akár egyenként megérték volna a napidíjat!
A decemberi AKG programra több mint 1,5 millió ha került beadásra, NoTillben is jócskán – de az előre saccolthoz viszonyítva kevesebb –, ezenfelül ÖKO is meglepetésszerűen sok, kb. 10%-a az AKG-nak. Az látszik, hogy van elmozdulás, és ez olyan szempontból jó, hogy a talajmegújítás felé az esetleges hibákból adódó terméskieséseket a pályázatból ki lehet egészíteni.
Két szcenárió látszik a jövővel kapcsolatban: az egyik a klímaváltozással kapcsolatos, és a vízmegtartó technológiákról (ezenfelül a víz tájban való tartásáról), a másik arról szól, hogy mi lesz, ha megnyílnak a piacok az olcsó árú előtt. Mennyire lesz képes felvenni a harcot a magyar mezőgazdaság egyik vagy másik elemmel, meddig tudunk tömegterméket a jelenlegi, nagyon sok helyen az intenzív, forgatásos technológiával előállítani.
Érdemes lenne elindulni a talajmegújító technológiák irányába.

A mulcsos technológiával fokozatosan hozzászokunk ahhoz, hogy szármaradvány van a talajfelszínen. Megtapasztaljuk mi lyen a növényvédelem, másfajta gyomosodás, rovarok, takarónövény és milyen, ha a tavaszi kapások elé mulcsos technológiával készítjük fel a talajt! A változtatás akkor a legegyszerűbb, ha egyből elkezdjük szélesíteni a vetésforgót.
Minél jobban odafigyelünk a vetésforgóra, annál könnyebb lesz a növényvédelem!
Az őszi kalászosok vetése nagyon sok termelőnél már közel minimális talajművelés mellett történik. (Napraforgó után egy késhenger vagy rövidtárcsa és megy a vetés). A karó gyökerű növények lazítják, ill. lazán tartják a talajt, arra kell odafigyelni, hogy feleslegesen ne tapossuk össze.

A NoTill technológia különböző régiókban válasz a kihívásokra. Vagy nagyon nagy, vagy nagyon kicsi a csapadék mennyisége; csapadék hatására nagy az erózió.
A regeneratív talajművelésnél a fő kérdés nem a termésmennyiség, hanem az, hogy meddig tudunk még a jelenlegi technológia mellett termelni. A talajművelés-intenzitás drasztikus csökkentésével, a talajélet felpezsdítésével el lehetne indulni a talajépítés irányába úgy, hogy a növénytermesztésünk gazdaságos maradjon?!

Az intenzív műveléstől a regeneratív felé a mulcsos technológián keresztül halad az út.
A Horsch Avatar egy olyan NoTill vetőgép, amely tökéletesen működik mulcsos technológiában is. Az egy tárcsás csoroszlya a mélységtartó kerékkel precízen helyezi a magot a talajba. A magfogó görgő a vetőmagot jól beágyazza és a lezáró kerék pedig a talajt a magra tömöríti.
A növények akkor fejlődnek jól, ha a mag alatt egyenletesen nő a talaj tömörödése, ezt látjuk az Avatarnál is, mivel a mélységtartó kerék betömörít a mag alá!
Amikor nagy mennyiségű szármaradvány terül szét a felszínen, akkor a sávtisztító segít abban, hogy a magárokba minél kevesebb szalma kerüljön a tökéletes mag, talajkontaktus érdekében. Amikor a mag alá szalma kerül, akkor vontatott lesz a kelés, ill. a szalma bomlási folyamata a környezetéből elviszi a nitrogént, így az állomány a fiatalkori fejlődési szakaszban éhezni fog. Általában a vetéssel egy menetben tápanyag-kijuttatásra is sor kerül, amit a vetőbarázdába a mag mellé helyezünk, így az őszi tápanyagszükségletet biztosítani tudjuk.
A kapások NoTill vetésénél még jobban oda kell figyelni, hogy a talaj laza legyen, káros tömörödés, felesleges taposási nyom mentes.

Amikor valamilyen okból kifolyólag a talajfelszín egyenetlenné vált és tömörödött, szükséges az egyengetése és a mélyebb rétegek lazítása. Az egyenletes felszín a pontos vetés záloga!
A természet a sokszínűséget akarja! Ezért is jó lenne, ha minden termelő csemetét ültetne a parcellái köré!
Szász Zoltán, +36-30/743-030