Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Azonnali kormányzati piacvédelmi intézkedéseket sürgetnek tejágazati szervezetek annak érdekében, hogy a hazai tejfelvásárlási árak zuhanását meg lehessen állítani. Több uniós tagország ugyanis tej- és tejtermékfeleslegeit dömpingáron vezeti le a magyar piacon (is), ezért a közeljövőben az itteni termelői tejárak újabb drasztikus csökkenésére lehet számítani.
Az üzletláncokba elsősorban a külföldi fogyasztói tejek és sajtok érkeznek dömpingáron, de ugyanígy megjelenik az irreálisan olcsó importvaj és túró is. A 75-76 forintos kilónként mai hazai tejfelvásárlási árak 25-30 százalékkal estek 2014 végéhez-2015 elejéhez képest, és támogatásokkal együtt is elmaradnak a 95-100 forintra tehető önköltségtől. Ugyanakkor terméktanácsi számítások szerint számos importtermék ára már olyan alacsony, hogy az 60 forint körüli kilónkénti tejfelvásárlási árnak felel meg. A következő hónapokban nem is várható növekedés, mert uniós szinten július-augusztus előtt várhatóan nem csökken az árletörő hatású tejkínálat.
A válság kezelésére ágazati szervezetek azt sürgetik, hogy a kormány tiltsa be a dömpingáras tejtermékimportot. Termelői vélemények szerint jogos intézkedés lehet ez a mai helyzetben, amikor az Európai Bizottság nem hajlandó érdemben kezelni az uniós tejtermelési kvóták 2015-ös megszüntetése és az orosz embargó miatti EU-szintű túltermelési helyzetet. A magyar szakmai követelések között elsősorban a kvótarendszer visszaállítása és az EU-s intervenciós felvásárlási árak emelése szerepel, de Brüsszel az eddigi nyilatkozatok szerint nem kíván tenni ilyen intézkedéseket.
Erősen kérdéses ugyanakkor, hogy Magyarország hozhat-e a közösségi piacon olyan döntéseket, amelyekkel előírja a kereskedőknek, milyen ár alatt nem vásárolhatnak tejtermékeket. A kormány egyelőre nem is tervez ilyen beavatkozást, hanem - ahogy azt Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban bejelentette - valamiféle árkiegészítő támogatást kíván nyújtani. A konkrét megoldásokra Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter tesz javaslatot a kormánynak.
Az újabb tervezett hazai támogatások azokat a válságkezelési összegeket növelnék, amelyekről Brüsszel még tavaly határozott. A rendkívüli uniós tejágazati forrásokból Magyarország 2,9 milliárd forintot kapott, amelyet a kormány nemzeti költségvetésből további 2,9 milliárddal egészített ki. A kabinet tehát most ezen felül igyekszik további támogatásokat nyújtani, de ágazati vélemények szerint annyi forrás nem várható, amennyi piacvédelmi intézkedések nélkül életben tarthatná a tejtermelő gazdaságokat.