Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A szennyvizek által a folyókba kerülő vegyi anyagok, köztük a fogamzásgátlók, a tisztítószerek, a műanyagok és kozmetikumok melléktermékei a felelősök azért, hogy az édesvízi hím halak egyötöde transzneművé válik.
Néhányuk spermája alacsony minőségű, így ezek a halak kevésbé agresszívek és kevésbé versengő magatartásúak, ami azt jelenti, hogy szaporodásuk kevésbé sikeres - derült ki az Exeteri Egyetem tanulmányából.
A transznemű, és a hermafrodita halak jóval érzékenyebbek a szennyvizekbe kerülő vegyi anyagokra, ha újabb szennyeződés éri őket. Kimutatták, hogy néhány ilyen vegyi anyagnak az eddig véltnél jóval szélesebb körű a hatása, és az ösztrogén például hatással van a halak szívbillentyűjére is - mondta Charles Tyler, az Exeteri Egyetem professzora.
A vizsgálatok 50 helyszínen kimutatták, hogy az édesvízi halak 20 százalékának, mint például a pirosszemű kelének, női jellegzetességei vannak. A szakemberek a szennyvízkezelőkből származó több mint 200 vegyi anyag esetében ösztrogénszerű hatást találtak, valamint antidepresszánsok hatását mutatták ki, amelyek megváltoztatják a halak természetes magatartását. Számos más vegyi anyag, amely szennyvízkezelés után kerül a folyókba, hatással lehet a halakra. Ilyenek például az antidepresszánsok hatóanyagai, amelyek csökkentik néhány falfaj természetes félénkségét, köztük azt, ahogyan a ragadozókra reagálnak - tette hozzá Tyler professzor.