Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az állatok világnapját 1931 óta tartják számon. Az eredetileg Olaszországból indított kezdeményezés célja, hogy megfékezzék a vadon élő állatok pusztulását, később pedig ezt a mozgalmat a házi-, illetve haszonállatokra is kiterjesztették. Az állatok világnapját azóta is október 4-én ünneplik, Ferenc napján, ezzel emlékezve Assisi Szent Ferencre, az állatok védőszentjére. Az alábbi nemzetközi kutatás az emebrek és házi kedvenceik viszonyára fókuszált.
A háziállat szó szerint "házi" állat
Mi sem mutatja jobban az állatokhoz való ragaszkodást, mint az, hogy az állattartók fele családtagnak tekinti a házi kedvencét. Európában körülbelül 80 millió háztartásban tartanak legalább egyféle kisállatot, hazánkban pedig az otthonok harmadában él kutya vagy macska. Az Egyesült Államokban ez az arány sokkal magasabb, ott a háztartások 68%-ában van háziállat, míg ez az arány 1988-ban még csak 56% volt. Az urbanizációnak köszönhetően nemcsak egyre többen költöznek a városokba, de a lakásokban tartott kisállatok száma is növekszik. Ez a trend a választott kutyák méretében is tükröződik: a kisméretű kutyák száma folyamatosan növekszik, a közepes, illetve nagyméretű ebeket viszont egyre kevesebben választják
Sokszor hangoztatott tény, hogy a háziállatok pozitív hatással vannak a gazdikra. Az állattartók 80%-a örömet és lelki támogatást kap a kedvencétől, a megkérdezettek 66%-a pedig állítja, hogy az állatok segítenek a stressz és a szorongás legyőzésében. Kedvenceik hatására alacsonyabb a vérnyomásuk, és több mozgást is végeznek. Séta közben a kis kedvencek tökéletes beszélgetéskezdeményező témát is biztosítanak, ami biztos alapja lehet az ismerkedésnek. A kis kedvencek azonban nemcsak új barátságok megkötésében segíthetnek, de a gazdik 70%-a úgy gondolja, hogy a háziállat közelebb hozza egymáshoz a családtagokat, és felelősségre tanítja a gyerekeket.
Az állattartók cserébe kényeztetik a kedvenceiket. Ma már a kutyatartók 95%-a, a macskatartók 80%-a és az egyéb kisállattartók 88%-a vásárol valamilyen jutalomfalatot. Azonban az állattartásnak is megvannak az árnyoldalai. A háziállatok tartásának hátrányai közé tartozik az állat elvesztése miatt érzett fájdalom, a rendszeres takarítás, a különböző költségek (megfelelő állateledel, gyógyszerek), valamint hosszabb távollét esetén "kisállatszitter" keresése. Ennek ellenére az állattartók 41%-a új házi kedvencet keres, amint az előző négylábú társa elhunyt. Aki tehát egyszer elkötelezi magát egy háziállat mellett, az egy örök életre választ magának szenvedélyt.
Az Y generáció emberként kezeli állatait
Az Y generáció tagjai egy új szintre emelték az állattartást, kedvenceiket már-már egyenrangú, emberi félként kezelik. Kimutatható, hogy sokkal gyakrabban viszik állatorvoshoz kedvenceiket, akiknek szívesen adnak gyógyszert és vitaminokat. Az is kiderült, hogy bizonyos szolgáltatásokra - mint például az állatok nappali felügyelete - szívesen költenek. Ha pedig a felügyelet nem megoldható, akkor magukkal viszik kedvenceiket az éttermekbe, szórakozóhelyekre is. Emellett elmondható, hogy előszeretettel lepik meg a kedvencüket egy-egy jeles alkalomból, és szívesen költenek ajándékokra. Magyarországon szintén megfigyelhető az Y generáció egyre érzékenyebb viszonyulása a kisállattatokhoz. Talán már az állatok világnapja is jó alkalom arra, hogy meglepjék négylábú társukat.