Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A réz a sertések számára egy eszenciális mikroelem. Enzimek alkotórésze, fontos szerepet játszik az idegműködésben, az immunrendszerben és a keringésben. Részt vesz a csontozat építésében és antibakteriáis hatást fejt ki a bélrendszerben. Az állattartók különösen ez utóbbi hatását tartják sokra. Éppen ezért hosszú éveken át megszokott gyakorlat volt a malactápok "rezezése". Takarmánykilogrammonként legalább 150 mg rezet adagolva a mikroelem előnyös hatásai egyértelműen lemérhetőek a termelésben - írja a topagrar.com.
Ám ha túl sok van belőle a tápban, az sem jó, hiszen az ürülékkel egy része távozik, majd a szántóföldre kerül, ahol felhalmozódik a talajban. Ezért az EU már 2004-től korlátozta a takarmányok maximális réztartartalmát. 2019 augusztus 13-ától pedig még szigorúbb előírások léptek életbe. A magyar nyelvű végrehajtási rendelet itt olvasható.
A hízókorban adható takarmánykilogrammokénti 25 mg réz nem változott. A termelőket természtesen az aggasztja, hogy malackorban, amikor az immunrendszert és a bélegészséget minden eszközzel támogatni kell, csökkenni fog az állatok védelme. A takarmánygyártók azonban már készültek az új szabályozásra, ezért olyan formulázási technikákat dolgoztak ki, amelykekkel a kevesebb réz is hatékonyan érvényesülhet a malac szervezetében, ilyen például a metionin-hidroxi-analóg rézkelát.
- mondja Az UBM csoport sertés szaktanácsadója, Bessenyi István az agrárszektor.hu-nak. Azokban a tápokban, amelyeket a cég Belgiumból vásárol, csak két hete változott meg a réz mennyisége.
A takarmányozás során arra is ügyelni kell, hogy a malacok ne kapjanak túlságosan sok kalciumot, mivel ez a réz antagonistájaként működik a szervezetben, olyan rézkomplexek keletkeznek, amelyeket a sertés ezután képtelen hasznosítani. Ez különösen a csökkentett táplálóanyag-tartalmú (kisebb N és P mennyiség) takarmányokban fontos, mivel a kalium és a foszfor segíti egymás működését.
A vásárolt tápok összetéltele tehát mindenképpen megváltozott, érdemes kikérni a takarmányozási szaktanácsadó véleményét, hogyan kell alkalmazkodni ehhez a helyzethez, kell-e valamit változtatni a telepen ahhoz, hogy a malacok fejlődése ne sérüljön. Bessenyei István úgy véli, mostantóltöbb odafigyelést igényel a betegségek megelőzése. Jobb állategészségügyi felkészítést és alaposabb fertőtlenítést ajánl a fialás előtt. Gondosabban kell megválasztani magát a fertőtlenítő szert is. Még jobban kell ügyelni a takarmányalapanyagok tárolására, hogy azok egészségesek maradjanak.
- tanácsolja Bessenyei István.