2024. november 21. csütörtök Olivér

Itt vannak a világ első kis metánkibocsátású juhai!

agrarszektor.hu
Az új-zélandi marha- és bárányhús-kereskedelmi szervezet a metánkibocsátást is a tenyészértékmérő tulajdonságok közé emelte, és azt állítják, ennek valóban kimutatható eredménye lett a juhok károsgáz-kibocsátására. Az első alacsony emissziójú kosok hamarosan forgalomba is kerülnek.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A világon elsőként Új-Zélandon sikerült olyan juhokat nemesíteni, amelyeknek kisebb a metánkibocsátásuk. A metán a szén-dioxidnál sokszor károsabb üvegházhatású gáz, a kérődzők emésztő folyamataiban keletkezik. Leginkább a marhákra szokás emiatt rossz szemmel nézni, hiszen létszámban és testméretben is lekörözik a világ juhait. A világ két legnagyobb marhatartója (Brazília és India) egyenként is 210 milliónál több marhát tart, míg a két legnagyobb juhtartónál, Ausztráliában 70 millióra tehető a juhok száma, Új-Zéland állománya pedig mintegy 28 millió egyedet számlál. Ez sem kevés, ezért Új-Zélandon - ahol minden főre hat birka jut - nekiláttak, hogy "környezetbarátabbá" alakítsák az állatokat.

Az ottani marha- és bárányhús-kereskedelmi szervezet a metánkibocsátási jellemzőt is bevonta a tenyészértékbecslési eljárásba. Ahhoz, hogy ezt az értékmérő tulajdonságot számszerűsíteni lessen, a juhtartóknak az állományuk egy részét be kellett tenniük egy mobil metánmérő kamrába. Egy kéthetes időintervallumon belül kétszer 50 percet kellett a kiválasztott egyedeknek a mérőegységben tölteniük. A kapott értékeket aztán összevetették az egyéb értékmérő tulajdonságokkal.

A gazdák a vártnál nagyobb érdeklődést mutattak a nemesítést szolgáló új paraméter iránt. "Arra tippeltem, hogy egy egészséges állat talán kevesebb metánt termel, és ezt az elképzelést akartam tesztelni" - indokolja egyikük az érdeklődés okát a farminguk.com oldalán. Hozzáteszi, ez nem biztos, hogy így van, de az nagyon is valószínű, hogy azok az állatok, amelyek kevesebb inputtal is beérik, kevesebb outputot termelnek, tehát kevésbé veszik igénybe a környezeti erőforrásokat.

Nemcsak a takarmány mennyiségén, hanem a minőségén is múlik, hogy mennyi gázt termel az emésztésekor az állat.  A program célja az volt, hogy azonos takarmányozási feltételek mellett is észrevegyék, ha egy-egy állatnak kisebb a károsgáz-kibocsátása, és ezt a képességét továbbörökítsék. (Nagy kérdés, hogy a takarmányhasznosítási mutatóhoz képest mondott-e újat a tenyésztőknek a metánkibocsátási jellemző? - agrárszektor.hu)

Az új-zélandi marha- és bárányhús-kereskedelmi szervezet azt közölte, hogy a kutatás eredményeképpen két éven belül kereskedelmi forgalomba kerülnek a kisebb metánkibocsátást örökítő kosok az országban. A metánkibocsátás mint értékmérő tulajdonság az öt legfontosabb paraméter egyikévé vált a tenyésztésben - hangsúlyozzák az itteni szakemberek. Hozzáteszik, a szelekció révén a metántermelésben ugyan évről évre lassulni fog a genetikai előrehaladás, de a kis lépések összeadódnak, és végül egy takarékosabb juhot eredményeznek a mainál. Mindennek nem lesz negatív hatása a termelési eredményekre - állítják.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?