A szemünk előtt bontakozik ki egy újabb madárinfluenza-járvány

A szemünk előtt bontakozik ki egy újabb madárinfluenza-járvány

agrarszektor.hu
Alighogy túlvagyunk a három évvel ezelőtti sokkon, az Állategészségügyi Világszervezet nyilvántartása szerint ismét sokasodnak a magas patogenitású madárinfluenzás esetek Európában. Az agrarheute.com segítségével sorra vesszük az utóbbi év történéseit.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A 2016/2017. évi járvány lecsengése után eleinte csak alacsony patogenitású madárinfluenza-törzseket észleltek a kontinensünkön. Majd megjelent ismét a magas fertőzőképességű H5N8-as típus is, és tízezerszámra kellett leölni miatta a baromfikat. A legrémísztőbb fejlemények Lengyelországban vannak, de sajnos már hazánkban is több tízezer pulyka és kacsa esett a kór áldozatául, és ezzel Magyarország a második legérintettebb országgá vált Európában.

Március 3-án rendezi meg Agrárium 2020 című évindító konferenciáját Kecskeméten a Portfolio Csoport. Az esemény a gyakorlati szempontokat figyelembe véve ad választ a gazdasági döntéseknél felmerülő fontos kérdésekre. Ha tájékozott akar lenni az új évben, ne hagyja ki az Agrárium 2020 konferenciát március 3-án Kecskeméten!

Kronológia

  • 2018. május 23:  Svédország déli részén  alacsony patogenitású madárinfluenzát észlelnek egy fácántenyészetben. A biztonság kedvéért mind a 8600 madarat leölik.
  • 2018. július 13.: Franciországban szintén egy kis fertőző képességű változat bukkan fel Párizstól északra egy kacsaállományban. A 10 ezer madarat karaténba zárják.
  • 2018. július 24.: Dániában szintén kacsák között jelenik meg a vírus, de már egy magas patogenitású törzse, a H5N6.
  • 2018. szeptember 3.: Németországban egy kisgazdaságban kell levágni 100 kacsát és 30 tyúkot a magas fertőző képességű madárinfluenza miatt.
  • 2018. szeptember 5.: Hollandiában vadkacsák között észlelik a magas patogenitású H5N6-os törzset.
  • 2019. május 8.: Hosszú csönd után hirtelen egyszerre 26 termelőüzemben regisztrálják az alacsony fertőző képességű madárinfluenzát Belgiumban. A tojótyúkok 60 százaléka elhullik a betegségben. A magas halálozási arány ellenére nem kötelező leölni az állományokat, lévén egy kevésbé fertőző vírusváltozatról van szó.
  • 2019. július 11.: Belgiumban is széles körben terjed az alacsony patogenitású vírus (H3N1), mostanra már 80 üzemben regisztrálták. A kormányzat eljutott arra a pontra, hogy kötelezővé teszi a még élő madarak leölését is az érintett telepeken.
  • 2019. december 12.: Suffolk területén 27 ezer brojlercsirkét kell levágni egy kevésbé fertőző H5-ös vírustörzs miatt.
  • 2020. január 1.: Szlovákia nyugati felében három háztáji gazdaságban észlelik a magas potegenitású H5N8-as vírustörzset. Összesen 51 madarat kell leölni. A vírust a vadmadarakban és egy állatkertben is kimutatják.
Megjegyzés: a Hajdúsági magyar esetet nem tüntette fel a szerző
  • 2020. január 3. Beüt a mennykő: Európa legnagyobb  baromfitermelőjénél, Lengyelországban százezerszámra kell elpusztítani a madarakat a veszélyes H5N8 miatt. Február 3-ig 12 különböző farmon jelenik meg a kór, melynek következtében több tízezer pulyka, tojó- és gyönytyúk hullik ki a termelésből. Összesen 190 ezer madár pusztul el vagy a betegség, vagy a hatósági intézkedés következtében. Pillanatnyilag is zajlanak az ellenőrzések. A vírus leginkább Nagy-Lengyelország közigazgatási egységet érinti, itt a legjentősebb az állattartás az országban. (A sertéspestis is ide koncentrálódik.)
  • 2020. január 13.: Eléri Magyarországot is magas patogenitású vírus. Először Komárom-Esztergom megyéből, Ács térségéből jelentik, ahol 53.500 pulykát kell elpusztítani. Életbe lép minden baromfifajra a kötelező istállóban tartási kötelezettség. Már késő: két nappal később Hajdú-Biharban, közvetlenül a  román határ mellett 10.500 kacsát kell leölni a kór miatt. Ezzel hazánk a második legsúlyosabban érintett országgá válik Európában.
  • 2020. január 14.: Románia is bejelenti, hogy megtalálta a vírust 40 kilométerre a magyar határtól, jóval északabbra, mint ahol a magyarországi kitörést észlelték. 22.500 tojótyúkot vágnak le a H5N8 következtében. A román-magyar határ forró ponttá válik.
  • 2020. január 20.: Németországban 69 háztáji tyúk leli halálát a H5N8 diagnosztizálását követően Brandenburg tartományban.
  • 2020. január 20.: Csehország keleti felében egy háztájiban jelenik meg a magas patogenitású vírustörzs, 15 madarat kell levágni.
  • 2020. január 31.: Dániában ismét észlelik a vírust, de már a H5N8-at: 48 ezer tojótyúk leli halálát.
  • 2020. február 11.: Németországban ismét egy háztájiban kell 70 madarat leölni a vírus észlelését követően. 
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?