Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Megrázó élményben lehetett része azoknak az amerikai kutatóknak, akik október végén megtalálták és megsemmisítették az Egyesült Államokban tavaly decemberben megjelent, felettébb agresszív és emberre is veszélyt jelentő az ázsiai óriásdarázs(Vespa mandarinia) egy fészkét. Az hírről az Agrárszektor is beszámolt.
Az azonban csak most derült ki, hogy a 22 centiméter átmérőjű fészekben közel 500 rovart találtak a szakemberek, amelyek között 112 dolgozó és majdnem 200 királynő volt. Ha ez utóbbiak párzás után kirepültek volna, akkor ugyanennyi új kolóniát létesíthettek volna Észak-Amerikában, írta meg a 444.hu. A darazsak elleni védekezést vezető kutatók bíznak abban, hogy ellenőrzés alatt tudják tartani az invazív darázsfaj amerikai terjedését.
Ezek a lények nagyjából az új koronavírussal egyidőben szálltak partra az észak-amerikai kontinens nyugati partján: hiszen 2019. decemberében jelentek meg Washington államban és Kanadában. Az első példányok szakértők szerint egy kínai teherhajó szállítmányával érkezhettek. Az ázsiai óriásdarázs általában is nagyobb az amerikai és európai darázsféléknél, a királynői pedig az 5-5,5 centis testhosszt is elérhetik, valamint erős mérge, vad természete és különösen brutális fullánkja miatt az emberekre is veszélyes.
Az ázsiai óriásdarazsat azért hívják gyilkos darázsnak is, mert nemcsak agresszív, de csapatban szeret támadni, egy-egy ilyen roham alkalmával pedig egyes mérgeskígyó-fajokéval megegyező méregmennyiséget tudnak az áldozatuk bőre alá juttatni, magyarázta a New York Times-nak Jun-icsi Takahasi, a Kyoto Sangyo University kutatója. A mérgük önmagában nem számít halálosnak, csak igen fájdalmas csípéssel jár, ám ha valakit több szúrás ér és érzékeny az anyagra, belehalhat.
Japánban például évente 50 körüli embert öl meg. Összehasonlításképpen: 2019-ban az egész világon 2 ember halt meg cápatámadásban, ami jó év volt ugyan, de az átlag is csak négy halálos áldozat. Az óriásdarázs azonban nem az emberre, hanem a méhekre a legveszélyesebb: szokásuk ugyanis lerohanni a méhkasokat és rövid idő alatt több száz vagy akár több ezer méhet is szétszaggatni.