agrarszektor.hu • 2021. június 19. 14:00
Több száz kiló döglött hal tűnt fel a Velencei tavon, ám a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) vizsgálata szerint nincs ok különösebb aggodalomra. Az első vizsgálati eredmény szerint a halakkal egyértelműen lokálisan kialakult relatív oxigénhiány végzett, amelynek kialakulásában döntő szerepet játszott a hirtelen felmelegedés és a napsütés hatására berobbanó algaállomány éjszakai oxigénfogyasztása is.
Borzalmas látvány sokkal a Velencei-tavon, több száz kiló döglött hal tűnt fel a napokban, ám Magyar Országos Horgász Szövetség vizsgálata szerint nincs ok különösebb aggodalomra. Mint közleményükben írják, a helyi vízügyi igazgatósággal, valamint az Állatorvostudományi Egyetem halegészségügyi laborjával együttműködve rögtön kivizsgálták a jelenséget. Megállapították, hogy az eddig elpusztult - mintegy 200 kilogramm - hal zöme szélhajtó küsz, balin, valamint karika- és dévérkeszeg - írja a HVG.
A relatív oxigénhiány kialakulásában döntő szerepet játszott a hirtelen felmelegedés és napsütés hatására berobbanó algaállomány éjszakai oxigénfogyasztása és a szélcsendes időjárás is. Megdöbbentő, hogy bő egy hét alatt 15 fokról 25 fokra növekedett a vízhőmérséklet, sőt a mintavételek során a felszín-üledék felett a Német-tisztáson 28,7-28,8 °C közötti értékeket mértek a szakemberek.
A MOHOSZ kiemeli, hogy az elpusztult halmennyiség - bár a látvány horgász szemmel különösen szívfájdító - egyáltalán nem számít jelentősnek a tó halállománya arányában. A Velencei-tó vízminősége a fürdési, vízisport és egyéb rekreációs igénybevételi szempontok, az emberi igénybevétel oldaláról jelenleg kiváló, így korlátozást, azonnali beavatkozást nem igényel.