Döbbenetes, ami Európában zajlik: vészesen fogynak ezek az állatállományok

Döbbenetes, ami Európában zajlik: vészesen fogynak ezek az állatállományok

agrarszektor.hu
Az EU-ban meghatározó szerepet tölt be az állattenyésztés, azon belül a sertés-és szarvasmarhatenyésztés. Ám az elmúlt hetek, hónapok, évek komoly kihívások elé állították a termelőket Európa-szerte. Kifejezetten nem jó a helyzet Lengyelországban és Belgiumban, de Magyarországon sem leányálom jelenleg sertéstartónak lenni. Hogy mindez hogyan is néz ki a valóságban, az az alábbi cikkünkből kiderül.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

2022 májusában és júniusában a szarvasmarha-állomány 2%-kal, a sertésállomány pedig 5%-kal csökkent 2021 azonos időszakához képest. A lengyeleknél azonban nagyobb volt a változás, hiszen ott a sertésállomány 1,4 millióval csökkent egy év alatt - írja az Eurostat. 2022 májusában és júniusában a sertésállomány jelentős, mintegy 13%-os állománycsökkenéséről számoltak be Lengyelországban. Legfőképpen a kocák létszáma fogyatkozott meg. A visszaesés egy általános tendencia része volt, hiszen több tagállam is csökkenésekről számolt be. A legdrasztikusabb visszaesés Lengyelországban, Németországban (-10%; -2,4 millió) és Dániában (-8%; -1 millió) volt.

EZ IS ÉRDEKELHET

A sertéseket tekintve a svédek, az írek, a spanyolok, a hollandok és a franciák viszonylag stabilnak mondhatók. Belgiumban a szarvasmarha-állomány 319 000-rel csökkent hat év alatt. A szarvasmarha-állomány csökkenő tendenciája pedig folytatódott, összesen 2%-os visszaeséssel - ez magasabb volt, mint a 2016 óta tapasztalt átlagos csökkenés (-1%). Belgiumban különösen erős volt a visszaesés; 2021 és 2022 között 5%-os (-118 000), 2016 és 2022 között 13%-os (-319 000) visszaesés volt tapasztalható. A csökkenés a fiatal (1 év alatti) vágásra szánt szarvasmarhákat (-7%), valamint az üszőket és a nem tejelő teheneket (-3%) érintette.

A magyarországi helyzet

Mint ahogyan lapunk korábban megírta az AKI adatai alapján, a hazai vágóhidakon mintegy 214 ezer tonna sertést és több mint 230 ezer tonna baromfit vágtak 2022 első fél évében (hasított súly, baromfinál vágott, tisztított súly). A főbb haszonállatainkból kivétel nélkül kevesebbet vágtak 2021 azonos időszakához képest: darabszámot tekintve 5,5 százalékkal kevesebb szarvasmarhát, 6,5 százalékkal kevesebb sertést és 12,8 százalékkal kevesebb baromfifélét vágtak 2022 első fél évében. A baromfifélék csoportja mondhatni, hogy drasztikus, hiszen a liba és a kacsavágás jelentősen, -35 és -49 százalékkal esett vissza.

EZ IS ÉRDEKELHET
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?