Jöhet a madárinfluenza elleni oltás Európában: hamarosan indulhat a vakcinázás?

Jöhet a madárinfluenza elleni oltás Európában: hamarosan indulhat a vakcinázás?

agrarszektor.hu
Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) szerint az országok kormányainak fontolóra kellene venniük a madárinfluenza elleni oltás bevezetését a baromfiknál, a gyilkos kór ugyanis már világszerte több százmillió madár halálát, valamint rengeteg emlős megfertőződését és pusztulását okozta. Habár a madárinfluenza az emberekre továbbra is csak minimálisan jelent veszélyt, ennek változására fel kell készülni, a védőoltás alkalmazása pedig fontos lenne egy esetleges világjárvány elkerülése érdekében. 

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A madárinfluenza egyre gyakoribb kitörése miatt a kormányoknak át kellene gondolniuk a járvány elleni védőoltás alkalmazását a baromfiknál, ugyanakkor például az Egyesült Államok vonakodik az oltástól attól tartva, hogy komoly kereskedelmi korlátozások bevezetését hoznái el. Monique Eloit, a WOAH főigazgatója a Reuters-nek elmondta, a koronavírus árnyékában mindenképp fontos lenne figyelni az esetleges világjárványok elterjedésének lehetőségére. 

Mivel most már szinte minden nemzetközi kereskedelmet folytató országban előfordulat madárinfluenza-fertőzés, talán itt az ideje, hogy a szisztematikus selejtezés mellett, amely továbbra is a fő eszköz a betegség megfékezésére, a vakcinázásról is beszéljünk

- mondta a vezető.

EZ IS ÉRDEKELHET

A párizsi székhelyű WOAH vasárnaptól ötnapos általános ülést tart, amelynek középpontjában a magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) áll. A WOAH felmérése szerint az EU tagállamoknak mindössze 25 százaléka egyezne bele a madárinfluenza elleni védőoltással kezelt baromfitól származó termékek behozatalába. 2022-ben az Európai Unió 27 tagállama megállapodott a madárinfluenza elleni vakcinázási stratégia végrehajtásáról. Franciaország az első uniós ország, amely a kacsákkal indulva, elkezdi az oltás alkalmazását, azt követően, hogy a 2021-2022-es évben mintegy egymilliárd eurót költött a baromfik tömeges leölése miatti kártalanításra. 

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a napokban azt nyilatkozta, hogy a magas patogenitású madárinfluenza elleni küzdelemben igyekeznek minden követ megmozgatni, és folytatják azokat a kutatásokat, amelyeket a madárinfluenza elleni vakcinázási lehetőségek után folytatnak. Ugyanakkor kiemelték azt is, hogy továbbra is a biológiai biztonsági intézkedéseket tartják a leghatékonyabb eszköznek a vírus megfékezésére és mérséklésére az állományokban. 

A WOAH közlése szerint habár a madárinfluenza az emberekre továbbra is csak minimálisan jelent veszélyt, ennek változására fel kell készülni. A jelenleg leginkább fertőző H5N1 törzse a madárinfluenzának több ezer emlőst, döntően oroszlánt, rókát, vidrát és macskát fertőzött meg már, és okozta a halálát. Közölték, a vakcinázásnak elsősorban a szabadon tartott baromfikra, azon belül is a kacsákra kell összpontosítania, a vírust ugyanis nagyrészt a vándorló madarak terjesztik. A brojlercsirkék beoltásának, amelyek a világ baromfitermelésének mintegy 60 százalékát teszik ki, a szervezet szerint kevesebb értelme van.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?