2024. november 21. csütörtök Olivér
Egyre kevesebben etetik ezzel az állataikat Magyarországon

Egyre kevesebben etetik ezzel az állataikat Magyarországon

agrarszektor.hu
Jelentősen csökkent hazánkban az antibiotikumok eladása az állategészségügyben, ugyanakkor bőven van még miből „lefaragni” - derült ki az Európai Gyógyszerügynökség által nemrég közzétett jelentésből. A tudatos szerhasználat jelentősen hozzájárulhat az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók és a rezisztencia terjedése elleni küzdelemhez, épp ezért a megelőző intézkedések és a tudatosság fenntartása továbbra is kulcsfontosságú!

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az antibiotikumoknak ellenálló, rezisztens kórokozók súlyos köz- és állategészségügyi problémát jelentenek világszerte. Az állatgyógyászatban felhasznált antibiotikumokra vonatkozó adatok értékes információval szolgálnak az antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni intézkedések értékeléséhez, tervezéséhez - olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) oldalán.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) 2023. november 20-án megjelent, 13. ESVAC jelentése 31 európai ország 2022. évi antibiotikum eladási adatait tartalmazza. Az Uniós tagállamokban, így hazánkban is bevezetett jogszabályi szigorításoknak és állategészségügyi intézkedéseknek köszönhetően jelentősen csökkent az európai antibiotikum-felhasználás. 2011 és 2022 között a 25 folyamatosan jelentő országban 53%-kal mérséklődött a teljes eladás, különösen a humánegészségügyi szempontból ún. kritikusan fontos hatóanyagok esetében. 

Hazánk továbbra is az ötödik helyen áll a hazai élő állatokra és állati termékekre vetített eladott mennyiségek tekintetében. Ugyanakkor az előző évhez képest 29%-os, 2011-hez képest 42%-os csökkenés volt tapasztalható. A leggyakrabban alkalmazott hatóanyagok továbbra is a tetraciklinek és a penicillinek. A kritikusan fontos hatóanyagok aránya is örvendetesen csökkent, a fluorokinolonok 56%-kal, a kolisztin 52%-kal, a 3-4. generációs cefalosporinok pedig 31%-kal, alacsonyabb eladási mennyiségekkel zártak a korábbi évhez képest. Ugyanakkor a gyógyszerformák megoszlása továbbra is azt mutatja, hogy hazánkban a tömegkezelésre alkalmas készítmények, a szájon át adható oldatok és a gyógypremixek eladása a legjelentősebb.

A jövőben továbbra is arra kell törekedni, hogy csak a legszükségesebb esetben, állatorvosi utasításra, lehetőleg laboratóriumi érzékenységi vizsgálat birtokában és egyedileg történjen az állatok gyógykezelése. Az antibiotikumok hatékonyságának megőrzése ugyanis a köz- és állategészségügy együttes védelmének záloga, mindannyiunk közös érdeke. Bővebb információk és hazai trendelemzések az EMA oldalán érhetőek el.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?