Nagyot csalódtak a magyar haltermelők: nem ezt várták 2023-tól

agrarszektor.hu2024. január 5. 08:16

Decemberben, amikor a legtöbb munkahelyen már az év zárását végezték vagy éppen a megérdemelt szabadságot töltötték, a halászati ágazatban dolgozóknak még sok volt a teendője, mivel a karácsonyi ünnepekre biztosítani kellett a kiváló magyar halat a családok számára. A karácsonyi ünnepeken a hazai haltermés 45-50 százalékát értékesítették a halgazdaságok. Erről Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) szóvivője beszélt, aki egyben értékelte is a 2023-as évet.

Idén a hazai haltermelőknek úgy kellett felkészülniük a karácsonyra, hogy az időjárás nem volt túl kedvező. Lévai Ferenc, aki az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója, a saját tógazdaságának tapasztalata alapján azt mondta, hogy az őszi lehalászás nehezebb volt a szokásosnál. Ennek egyik fő oka a csapadékban bőséges időjárás, ami a leeresztő csatornákat eltelítette és ez megnehezítette a halak kifogását - olvasható a MÁSZ oldalán. A téli vízbőségnek persze örültek az ősz elején tapasztalt aszályos hónapok után. A kiszáradt talajnak szüksége volt és van még mindig a vízutánpótlásra, de ennek a halászok a lehalászás idején nem örülnek. 

Elszaporodott az ezüstkárász

Lévai Ferenc beszélt arról is, hogy a 2023-as év termelési eredményeit illetően végső adatokkal valamivel később fog tudni szolgálni, az azonban már most is látszik, hogy az ágazat szereplői közepes „terméssel” zárták az idei évet. Ennek egyik oka, hogy a korai hűvös tavasz miatt elszaporodott az ezüstkárász, leívott a tavaikban, elfoglalta az élettereket, így a hűvös időjárás miatt a megszokottnál két héttel később ívó pontyivadékokat csaknem kiszorította a planktonban bővelkedő vizekből. Ez a hozamokban már mérhető kieséseket okozott - tette hozzá a szakember.

Nem etettek kukoricát

A MA-HAL szóvivője szerint a kiesések másik oka a megszokottnál kevesebb a takarmányozás volt. A 2022-es drága takarmányból sokan alig vásároltak, így elsősorban a természetes táplálékforrásra lehetett alapozni a haltermelést. Nagyobb mértékben szórták a tavakba a szerves trágyát, hogy a megnövekedett planktonképződés részben pótolja a halak táplálékát. Pozitívum, hogy tavaly a halak nem voltat elzsírosodva, kiváló kondícióban, igen jó ízű hússal nevelkedtek. Ugyancsak jó hír, hogy a takarmányárak az év második-harmadik negyedében 40-50%-kal mérséklődtek.

Nőtt a kereslet

2022-ben az ismert okok miatt 30%-kal kevesebb halat tudtak az ágazat szereplői termelni. 2023-ban a kereslet erősödött a halak iránt, ám a hozamot jelentősen csökkentette a védett halevő állatok okozta kár is. Elsősorban a kis és a nagy kormorán dézsmálja a tavakat - szinte egész évben - az enyhe időjárás miatt be nem fagyó tavak kínálta bőséges zsákmány miatt. A klímaváltozás egyik jelzése az is, hogy a kormoránok fészkelő állománya is elszaporodott idehaza, amelyek nemcsak a haltermelők pénztárcáját vékonyítják, hanem a fészkelő helyeik környezetét is tönkre teszik. Amikor már mindent lepusztítottak, akkor viszont továbbállnak, és új helyet keresve, más madarak fészkeit birtokba véve folytatják tovább a természet rombolását. Régi vágya az ágazat szereplőinek, hogy a természetvédőkkel közös hangot találjanak abban, hogy gyérítsék az irgalmatlan kárt okozó madársereget, amely 3-5 ezer tonna(!) hal elpusztításáért felelős. Ez a mennyiség pedig már érzékenyen érinti mind a horgászatot, mind a halpiacot egyaránt.

Csökkentek a halárak

Az árakkal kapcsolatban viszont elmondható, hogy a MOHOSZ és a MA-HAL ártárgyalásain megszületett egyezségnek köszönhetően 15%-kal mérséklődtek a haltermelők árai. Az exportlehetőségek beszűkültek, mivel a lengyel és a román piacon visszaesett a kereslet a magyar halak, haltermékek iránt. A lengyeleknél visszaesett a fogyasztás, míg a románok az olcsóbb bolgár hallal váltották fel a magyar halat. Szerencsére a bolgár hal messze nem olyan jó minőségű, mint a magyar, ezért ez kedvez a magyar hal vásárlási növekedésének. Lévai Ferenc a halfogyasztással kapcsolatban hangsúlyozta: idehaza is érzékelhető, hogy kevesebb élelmiszert, így halat fogyasztottak az emberek.

Még nincsenek végső adatok, de az látszik, hogy a horgászok is kevesebb halat vásároltak 2023-ban, mint az elmúlt években, mert kevesebb forrás állt rendelkezésükre a haltelepítésekhez. A halászati ágazatnak évtizedekig problémát okozott, hogy a halászat nem kapja meg azt a támogatást, amit minden más mezőgazdasági ágazat megkap. Az uniós keret terhére 2023-ban krízistámogatás címen megkapták azt a forrást, ami segítette az ágazat szereplőit a magas takarmányárak kompenzálásában.

(Forrás: Magyar Állattenyésztők Szövetsége)

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
takarmány, hal, haltelepítés, magyar, árcsökkenés, haltenyésztés, csökkenés, kormorán, halgazdálkodás, haltermelés, kártevő, takarmányár, kereslet, magyar-akvakultúra-és-halászati-szakmaközi-szervezet, haltermelő, lévai-ferenc, ma-hal, halágazat,