Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A világ nagyobb sertéshús termelői közül az Amerikai Egyesült Államokban, az USDA májusi elemzése szerint az ország sertéshústermelése 2024 második felében 1,5 százalékkal nőtt a tavalyi év, áprilistól júniusig előállított mennyiségéhez képest. Az USDA szakértői szerint akár 20 százalékkal is emelkedhet a hízósertés termelői ára a vizsgált összehasonlításban. Úgy gondolják, a belső fogyasztás tekintetében nem várható változás, de a nemzetközi piacon a sertéshús értékesítése 2,6 százalékkal növekedhet a megfigyelt időszakban. Az előrejelzések alapján az USA élősertés-importja 2,2 százalékkal, a sertéshús-behozatala pedig 7 százalékkal bővülhet.
Az Egyesült Államok Agrárminisztériumának adatai szerint a sertés hasított hideg súlyának ára az előző évhez képest 25 százalékos növekedést mutat. Brazíliában ezzel szemben a sertés ára 2,3 százalékkal csökkent a megfigyelt időszakban, de az ország sertéshús-kivitele a 2023-as áprilisi adatokhoz képest, 2024-ben ugyanebben a hónapban 7,8 százalékos emelkedést mutat.
Az EU-ban csökken, itthon nő az értékesítés
Ez év január-februárjában az Európai Unió 4,7 százalékkal kevesebb friss, fagyasztott és feldolgozott sertéshúst értékesített a nemzetközi piacokon, mint a tavalyi év elején -derült ki az Európai Bizottság adataiból. A sertéshúsimport 4 százalékkal csökkent, a behozatal 66 százaléka pedig az Egyesült Királyságból származott ebben az időszakban.
Az „E” kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára 9 százalékkal csökkent egy év alatt. Az uniós sertéspiac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak sertésárai 2024 22. hetében átlagosan 10,2 százalékkal maradtak el az előző év azonos hetének átlagárától.
Magyarország élősertés-kivitele a 2024-es év első negyedében 58 százalékkal nőtt, a tavalyi év ugyanezen időszakához képest.
A nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége 20,6 százalékkal, értéke pedig 21,2 százalékkal növekedett a megfigyelt időszakban. A legtöbb sertéshúst Romániába, Olaszországba és Horvátországba szállítottuk.
Az élősertés-behozatal Szlovákiából, Horvátországból Németországból és Csehországból volt jelentős, a száma 11 százalékkal, mintegy 17,9 ezer tonnára bővült. A sertéshúsimport majdnem 10 százalékos bővülést ért el, melynek értéke 17,6 százalékkal volt nagyobb a tavalyi év első negyedévinél. A sertéshús több mint kétharmada Németországból, Spanyolországból, Ausztriából és Lengyelországból származott.
Csökkentek az árak, de így sem rossz az összkép
A vágósertés termelői ára hasított meleg súlyt tekintve, 2023 21. hetében 915,70 forint/kilogrammot tett ki, ez a szám 2024-es év ugyanezen hetére 841,45 forint/ kilogrammra csökkent. A vágóhídi belépési ár hazai termelésből származó vágósertések esetén pedig ugyan ebben az időszakban, tavaly 927,71 forint/ kilogrammra volt tehető, idén pedig 855,61 forint/kilogrammról beszélhetünk. Az import vágósertések esetében is hasonlóan alakultak az árak. Ehhez kapcsolódóan elmondható, hogy az I-es kategóriájú hízósertéstáp értékesítési ára a tavaly áprilisi árakhoz képest csökkent, míg a II-es kategóriájú táp ára növekedést mutat.
Az Agrárközgazdasági Intézet jelentésében jól megfigyelhető, hogy a nyers sertéshúsok feldolgozói értékesítési árai Magyarországon 2023 21. hetéhez képest idénre összességében csökkenő tendenciát mutatnak. A nyers sertéshúsok kiskereskedelmi beszerzési árai, a lédig, a vákuumos és a tálcás kiszerelések esetében sem mutatott kiugró változásokat. Összességében az is elmondható, hogy az Európai Unióban a vágósertés belépési ára a tavaly májusi árhoz képest, kivétel nélkül minden országban csökkenést mutat.
Lassult a tejelők kivágása
A jelentésből az is kiderült, hogy a vágómarhaárak összességében a tavalyi évhez képest csökkentek, 826 forint/kilogrammról 802 forint/kilogrammra.
Az is észrevehető, hogy darabszámok tekintetében, 2023 21. hetéhez képest, idén ugyanebben a hónapban nagyságrendileg fele annyi vágótehenet vágtak le – ez azt mutatja, hogy a tejtermelő állomány zsugorodása lassult.
Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, a KSH felmérése alapján a szarvasmarhák összlétszáma 862 ezer darab volt hazánkban 2023. december 1-jén. Az állomány az előző év azonos időszaka óta 23,2 ezer darabbal, 2023 júniusa óta pedig közel 14 ezerrel csökkent. A tehenek száma 403 ezer volt 2023. december 1-jén, 15 ezer egyeddel, vagyis mintegy 3,6%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban.
Az élő-szarvasmarha exportja 2024 első negyedévében mind mennyiségben, mind értékében emelkedett az elmúlt két év ugyanezen időszakának átlagához képest. Bár sokkal kisebb értékekben, de az élő-szarvasmarha import is hasonló tendenciát mutat. A marhahús exportja értékben és mennyiségben is csökkent a vizsgált időszakban, de az import esetében magasabb számokat láthatunk idén.
Így állunk a bárányokkal
A vágóbárány termelői ára a 2023 21. hetében 1348 forint/kilogramm volt, idén ugyanebben az időszakban pedig 1738 forint/kilogrammra volt tehető. Európai viszonylatban nehézbárány és a könnyűbárány esetében is áremelkedés figyelhető meg.
Ahogyan az Agrárszektor is megírta, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) rövid távú előrevetítése szerint a juhhús termelése 17 millió tonna volt 2023-ban globálisan. Ez mintegy 1,7 százalékos emelkedést jelent a 2022-es eredményekhez képes. A legnagyobb importőr a 2023-as évben továbbra is Kína, az Európai Unió és az USA voltak.