Veszélyes, idegen állat jelent meg a magyar vizekben: óriási a baj

Veszélyes, idegen állat jelent meg a magyar vizekben: óriási a baj

agrarszektor.hu
Egy új, rendkívül veszélyes rákfaj jelent meg és terjed Magyarország vizeiben, amely komoly ökológiai és gazdasági károkat okoz. A vörös mocsárrák, amely az Egyesült Államok déli és Mexikó északi részéről származik, valódi fenyegetést jelent a hazai vízi élővilágra és infrastruktúrára egyaránt - írja a 24.hu.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Weiperth András hidrobiológus a lapnak nyilatkozva részletezte a vörös mocsárrák okozta problémákat.

Ez az idegenhonos állat egyenlő egy ökológiai atombombával. Szó szerint felzabálja az őshonos állatokat és növényeket a vízben, a békákért akár kimegy a partra, számos fajra halálos kórokozókat, parazitákat terjeszt

- mondta a szakember. A rák nem csak az élővilágra jelent veszélyt, hanem az infrastruktúrára is. Érden például vasúti átereszek töltése csúszott meg a rák tevékenysége miatt. Emellett a vörös mocsárrák visszajuttatja a folyóvizekbe a mederben csapdázódott szennyező anyagokat, beleértve a nehézfémeket is. Az idegenhonos fajok terjedése globális probléma, és Magyarország sem kivétel ez alól. A vörös mocsárrák mellett számos más invazív faj is megjelent már hazánkban, amelyek komoly kihívást jelentenek az ökológiai rendszer fenntartása szempontjából. A vörös mocsárrák hazai megjelenése elsősorban emberi felelőtlenségnek köszönhető. Weiperth András kiemelte:

Ami pedig különösen szomorú, sőt dühítő: pusztító hazai inváziója azzal indult, hogy néhány felelőtlen díszállattartó szabadon engedte megunt rákjait.

A faj rendkívül alkalmazkodóképes és szapora. Őshazájában 13-15 centiméteresre nő, de a nemesített példányok akár a 20 centiméteres testhosszt is meghaladhatják. Életciklusa elején főként ragadozó életmódot folytat, majd később áttér a növényi táplálékra. A vörös mocsárrák nem csak ökológiai, de gazdasági szempontból is jelentős. Számos országba szándékosan telepítették be a rákhús iránti igény miatt, figyelmen kívül hagyva a lehetséges negatív következményeket. Emellett az akvaristák körében is népszerű, különböző színváltozatai miatt.

EZ IS ÉRDEKELHET

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Magyarországon a három őshonos nagytermetű tízlábú rákfaj mellett már több mint 30 idegenhonos fajt mutattak ki, és számuk évről évre nő. A szakemberek szerint a vörös mocsárrák jelenti a legnagyobb veszélyt ezek közül.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?