agrarszektor.hu • 2025. január 3. 08:13
A vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) megjelenése Magyarország vizeiben komoly ökológiai fenyegetést jelent. Ez az invazív faj nemcsak a helyi vízi élővilágot veszélyezteti, hanem a vízparti infrastruktúrára és a víz minőségére is káros hatással lehet. A probléma súlyosságát jelzi, hogy már a bajai Sugovicán is észlelték jelenlétét - írja a baon.hu.
A Dél-Amerikából származó vörös mocsárrák emberi közreműködéssel került hazánk vizeibe. Jelenléte súlyos következményekkel járhat a helyi ökoszisztémára nézve. Koch Zoltán, a Bajai Sporthorgász Egyesület elnöke elmondta:
A vörös mocsárrák mindenféleképpen hátrányosan hat az őshonos állatok életterére. Talajformáló tevékenysége miatt rengeteg állatfaj élettere csökken, és rontja a fennmaradási esélyeiket.
Bár a vörös mocsárrák Baja környékén egyelőre nem tekinthető elterjedtnek, a szakértők aggódnak gyors alkalmazkodóképessége miatt. A faj akár 10-15 centiméteres méretet is elérhet, és bár ehető, jelenléte komoly ökológiai kockázatot jelent. A kutatók szerint nemcsak a termálvízzel terhelt élőhelyeken, hanem a dunai befolyásokban is számítani lehet további terjedésére. Koch Zoltán rámutatott, hogy a vörös mocsárrák mellett a busa is jelentős problémát okoz a hazai vizekben.
A busaivadékok hátrányosan hatnak a ponty és az amur életterére. Ugyanazt a táplálékot fogyasztják, de a busa sokkal szaporább és nagyobb az étvágya
- magyarázta a szakember. A halászat betiltása miatt a busa populációja szabályozatlanul növekszik, télen milliós rajokban gyűlve össze.
A helyzet kezelése érdekében több intézkedésre is szükség lehet. Ezek közé tartozhat a halászat bizonyos formáinak visszaállítása, az invazív fajok célzott irtása, valamint a természetes vizek folyamatos monitorozása. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy az ökoszisztéma védelme érdekében elengedhetetlen az összehangolt cselekvés és a társadalmi tudatosság növelése. A természet megóvása nemcsak erkölcsi kötelesség, hanem hosszú távú befektetés is, amely meghatározza vizeink jövőjét és az őshonos fajok fennmaradását.