Korlátozást vezettek be: rengeteg magyar termelőt is büntetnek ezzel

Korlátozást vezettek be: rengeteg magyar termelőt is büntetnek ezzel

agrarszektor.hu
A támogatások igénylésének és kifizetésének tervezhetetlensége veszélybe sodorja a génmegőrzést itthon. Koppány Gábor, a Magyar Haszonállat-génmegőrző Egyesület elnöke az őshonos baromfitartás jelenlegi helyzetéről és a jövőt veszélyeztető akadályairól számolt be.

Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

Az őshonos baromfik piaca - a hús és a tojás értékesítését tekintve - az egész tavalyi évben hullámzó és nagyon bizonytalan volt. Sajnos a madárinfluenza sok gondot okozott, és ez az új évben is minden bizonnyal folytatódni fog. A vírus terjedése ellen nem egyszerű a védekezés. A vakcinázás amellett, hogy nem engedélyezett az EU-ban, nagyon költséges és sok kézi munkaerőt igényelne. A szabadtartás korlátozása éppen az őshonos fajtákat bünteti legjobban, hiszen ezeket mindenhol szabadon tartják. Szomorú tény, hogy a madárinfluenza H5-6-7-9-10 altípusai világszerte terjednek a vadon élő madarakban, szórványos megbetegedéseket, elhullásokat okoznak a baromfik körében, és emberre is átterjedhetnek. Általában komoly bajt nem okoznak, és emberről emberre nem terjednek tovább, de sajnos ritkán súlyos és akár halálos is lehet a fertőzés kimenetele. Tavaly több olyan esetről is beszámoltak, amikor tejelő teheneket betegített meg ez a vírus. A felsorolt tények miatt a vírus terjedése elleni védekezést komolyan kell venni - írja a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ).

Megújult az őshonos baromfik tenyésztőszervezete

A Magyar Haszonállat-génmegőrző Egyesület sikeres évet tud maga mögött, megtörtént a tisztújítás, az elnökségben és a felügyelőbizottságban egyaránt. Emellett a tenyészetek ellenőrzésében is hatékonyabb és több tenyésztési információt feldolgozni képes rendszert indítottak el, ami még tökéletesítésre vár. Az egyesület hatóságokkal és felügyeleti szervekkel való kapcsolata aktív, és egész 2024-ben folyamatos volt az együttműködés a Nébihhel, az Agrárkamarával és a MÁSZ-szal.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?