1 hónap múlva jön az Agrárium 2025 konferencia!
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!
A madárinfluenza (HPAI) az elmúlt években súlyos károkat okozott a világ baromfiállományában, és egyes esetekben más állatfajokra, sőt emberekre is átterjedt. Franciaország, a világ egyik vezetője baromfiexportőreként, úttörő lépésre szánta el magát: országos szintű védőoltási programot indított, különös tekintettel a vírusra legérzékenyebb kacsafajokra. Jean-Michel Schaeffer, az Anvol francia baromfiipari csoport elnöke elégedetten nyilatkozott az eredményekről:
Az oltás sikeres. A tavalyi és az idei év között minden faj esetében növekedés tapasztalható, mert sikerült elkerülni a nagyobb egészségügyi válságokat. Ez lehetővé tette a gazdák számára, hogy visszatérjenek a teljes termeléshez.
Az Anvol adatai szerint 2024-ben a francia baromfihús-termelés 12,1%-kal nőtt az előző évhez képest, ami 1,1%-kal haladja meg a 2019-es, járvány előtti szintet. Ez különösen figyelemre méltó eredmény, tekintve, hogy 2019-ben viszonylag kevés madárinfluenza-járvány tört ki. A sikeres francia példa ellenére a védőoltási program nem mentes a kihívásoktól. Néhány importőr ország korlátozásokat vezetett be a francia baromfitermékekre, attól tartva, hogy a beoltott madarak tünetmentesen hordozhatják a vírust, megnehezítve annak kimutatását. A francia eredmények más országokat is cselekvésre ösztönözhetnek. Az Egyesült Államokban például nemrég adtak feltételes engedélyt a Zoetis cég madárinfluenza elleni vakcinájának baromfiban való alkalmazására. Az USA már a 2014-2015-ös nagy járványok után létrehozott egy vakcinakészletet, de azt kereskedelmi aggályok miatt eddig nem használták fel.