agrarszektor.hu • 2025. február 22. 18:59
A madárinfluenza járvány egyre súlyosabb helyzetet teremt az amerikai mezőgazdaságban: már több mint 156 millió szárnyast pusztított el a vírus, és újabban a szarvasmarhákat is megfertőzte. A Trump-adminisztráció költségvetési megszorításai és személyzeti leépítései azonban veszélyeztethetik a hatékony járványkezelést - számolt be a BBC.
Brian Kreher, egy negyedik generációs farmer New York állambeli Clarence városából álmatlan éjszakákat él át a madárinfluenza járvány miatt. 18 hektáros farmját szerencsésnek tartja, mivel a szigorú biztonsági óvintézkedéseknek köszönhetően eddig nem vesztett el egyetlen madarat sem a vírus miatt, amely országszerte pusztítja a baromfifarmokat. A járvány azonban nehéz döntések elé állította, például amikor el kellett döntenie, hogy elfogadjon-e egy új naposcsibe-szállítmányt egy pennsylvaniai vírusgócpont közeléből lévő keltetőből. Ha nem fogadta volna el, nem lett volna mivel pótolnia az elhullott vagy megbetegedett csirkéket.
A H5N1 vírus már évek óta jelen van az amerikai baromfiállományokban, de a 2022-ben kezdődött járvány különösen súlyos károkat okozott.
A vírus tavaly átterjedt a tejelő szarvasmarhákra is, és ebben a hónapban egy új, az emberre nézve súlyosabb fertőzéseket okozó törzset is azonosítottak a szarvasmarháknál.
A helyzetet súlyosbítja, hogy Donald Trump új kormányzata jelentős létszámleépítéseket és kutatási támogatás-csökkentéseket hajt végre, ami a közegészségügyi szakértők szerint veszélyezteti az ország képességét a madárinfluenza és más potenciális járványok kezelésére.
A tudósok az elmúlt hónapokban több figyelmeztető jelet is észleltek arra vonatkozóan, hogy a madárinfluenza alkalmazkodik az emberi fertőzéshez. Az influenzavírusok általában nem szaporodnak jól emlősökben, ezért aggasztó, hogy a vírus ilyen hosszú ideje kering a szarvasmarhákban, mivel ez több lehetőséget ad a mutációra.
A járvány felborította a baromfi- és tejgazdaságok működését, ahol a munkásoknak milliószámra kellett leölniük madarakat a további fertőzések megelőzése érdekében. Ezt a harcot az amerikai fogyasztók is megérzik: januárban egy tucat tojás átlagára több mint 15%-kal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, 4,95 dollárra.
A Trump-adminisztráció új stratégiát ígér a madárinfluenza kezelésére, amely több biztonsági óvintézkedést és vakcinázást tartalmaz, és kevésbé támaszkodik az állományok leölésére. A közegészségügyi szakértőket azonban aggasztja, hogy a kormányzat lelassította a betegséggel kapcsolatos kommunikációt, és jelentős forráselvonásokat tervez.
A szakértők szerint a helyzet különösen aggasztó, mivel nem tudni, mikor válhat a vírus komolyabb veszéllyé az emberekre nézve. A globális egészségügyi együttműködés csökkentése és a költségvetési megszorítások pedig éppen akkor gyengítik a védekezési képességeket, amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk.