Idegen hal terjed tömegesen a magyar vizekben: óriási a baj

Idegen hal terjed tömegesen a magyar vizekben: óriási a baj

agrarszektor.hu
Komoly ökológiai problémát jelent Győr-Moson-Sopron vármegye természetes vizeiben az idegenhonos busák és amerikai jelzőrákok elszaporodása. A busa tömeges jelenléte veszélyezteti az őshonos halfajok fennmaradását, míg a jelzőrákok ellen tudományos kutatás keretében lépnek fel - közölte a kialfold.hu.

1 hónap múlva jön az Agrárium 2025 konferencia!

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

A Mosoni-Dunában és a Lajtában tudományos kutatás keretében folyik az amerikai jelzőrák állományának visszaszorítása. A megyei horgász szövetség együttműködésével Liziczai Márk, a mosonmagyaróvári Kossuth-iskola biológiatanára diákjaival vizsgálja a faj terjedését és távolítja el a befogott példányokat. A kutatók speciális, engedéllyel kihelyezett ketrecekben csapdázzák a jelzőrákokat. A horgász szövetség halőreivel közösen végzett ellenőrzések során mindkét folyóban találtak rákokat, bár a korábbinál kisebb számban.

Az ázsiai eredetű busa még súlyosabb környezeti kockázatot jelent. A halfajt a 20. században telepítették be a hazai halgazdaságokba, ahonnan később kijutott a természetes vizekbe. Planktonevő lévén jelentősen csökkenti az őshonos halak ivadékainak táplálékforrását.

A plankton nagyon fontos tápláléka a természetes vizekben őshonos halfajok ivadékainak is. Emiatt a busa nagy mennyiségben való jelenléte nagy mértékben csökkenti az őshonos halfajok fiatal egyedeinek túlélési esélyeit. Így hiába vannak esetleg nagyon jó ívási időszakok, az ivadék táplálék hiányában elpusztul és a vizek telepítések nélkül kiürülnek

- nyilatkozta Ivancsóné Horváth Zsuzsanna, a megyei horgász szövetség ügyvezetője. A szakember szerint a busa a vármegye összes természetes vizében megtalálható, és a korábbi feltételezésekkel ellentétben képes tömegesen szaporodni. Jelenléte nemcsak az őshonos fajokat veszélyezteti, de a vízminőséget is rontja az algák túlszaporodásának elősegítésével. Bár a horgászok és halászok gyakran fogják, ez nem csökkenti érdemben az állományt. Idegenhonos fajként nincs korlátozva az elvihető mennyisége.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. február 24. 16:01