Braunmüller Lajos • 2025. április 6. 12:05
Az eddigi diagnosztikai kilövések és az így nyert minták alapján a vadállomány nem fertőzött a száj- és körömfájás vírusával – jelentette be Nagy István vasárnap délelőtt megtartott mosonmagyaróvári sajtótájékoztatóján. A miniszter beszélt arról is, hogy több intézkedéssel igyekeznek távol tartani a vadakat az érintett telepekről és madárriasztókat telepítenek a madarak elriasztására. A tárcavezető kijelentette: a kiskérődzők pestisétől mentes az ország és a száj- és körömfájás sem érinti a juhágazatot, ezért zavartalan a húsvét előtti bárányexport.
Minden erővel azon vagyunk, hogy innen a megyéből ne tudjon kitörni a vírus
- mondta el vasárnap délelőtt Nagy István agrárminiszter Mosonmagyaróváron megtartott sajtótájékoztatóján. A Győr-Moson-Sopron megyei település a száj- és körömfájás elleni védekezés központja, onnan irányítják a járványvédelmi tevékenységet. A miniszter kifejezte háláját a honvédségnek, amely „teljes erőbedobással” jelen van a területen, a fertőtlenítési munkálatokban is részt vesz és minden segítséget megad ahhoz, hogy a munkálatokat minél gyorsabban és határozottabban el tudják végezni.
A vadállomány nem érintett
A tárcavezető nagyon fontos kérdéskörnek nevezte a vadállomány szerepét a védekezés során, hiszen a vadaknak szerepük lehet a vírus további terjesztésében. Ezzel kapcsolatban elmondta:
Az érintett telepek körül 10 kilométeres zárlatot hoztunk létre, amelyeken belül a vadászati tevékenységet teljes egészében megtiltottuk. Hivatásos vadászokat kértünk fel arra, hogy diagnosztikai kilövés céljából végezzenek ilyen tevékenységet pontosan azért, hogy ezen kilőtt egyedekből, vérvétel útján tudjunk eredményeket kapni, meg tudjuk állapítani, hogy a fertőzés ezekben az állatokban nincs jelen. Az a jó hírem, hogy 176 egyedből vett minta alapján egyetlen vadállatban sem tudtuk kimutatni a vírusnak a jelenlétét. Ez egy nagyon jó hír a védekezés szempontjából.
Nagy István hozzátette: nem csak ebben a térségben zajlanak a diagnosztikai kilövések, az ország minden területéről várják a mintákat a vadászok által elejtett vadakból. Ez azért fontos, hogy legyen egy országos térkép arról, hogy a vadállományban mennyire tud terjedni a vírus, illetve mennyire sikerül megőrizni a mentességet.
Ezen felül intézkedéseket hoztak az operatív törzs keretén belül, hogy az érintett telepeket villanypásztorral is védjék, ezzel is távol tartva a vadállatokat attól, hogy megközelítsék a fertőzött telepeket, nehogy ragályfogóként vigyék magukkal a vírust. Arra is kérik a térségben élő vadászokat, hogy vállaljanak közösségi munkát, jöjjenek ki élő erővel is, hogy a vadak távoltartása biztosítva legyen.
Madárriasztókkal védik a fertőzött telepeket
A szakminiszter kitért egy új intézkedésre is, amelynek keretében a madarakat igyekeznek távol tartani az érintett állattartó telepekről, annak érdekében, hogy ne tudják terjeszteni a betegséget.
Ezért madárriasztók beszerzésére is utasítást adunk, azért, hogy a telepeken lehessen felszerelni és alkalmazni azért, hogy távol tudják tartani a madarakat.
Zavartalan a bárányexport
Nagy István beszélt a közelgő húsvétról is, hiszen ilyenkor nagy szerepet kap a juhágazat. Mint elmondta, január 31-e óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal nem állapított meg a juhállományban újabb kiskérődző-pestis kitörést. A kedvező járványügyi eredmény alapján így valamennyi, a betegség miatt elrendelt területi korlátozást feloldottak.
Ennek eredményeként megkezdődhet az export és zavartalanul folytatódhat, ez pedig létkérdés a juhágazat számára.
A miniszter megjegyezte: természetesen a ragadós száj- és körömfájás vírusa is érinti a juhágazatot. Ezért a lokalizáció és a regionalizáció elvei alapján Győr-Moson-Sopron megyéből nem, viszont az ország többi területéről minden további nélkül elindulhat a bárányfelvásárlás és a bárány export. A tárcavezető emlékeztetett: a betegség megjelenésekor átmeneti, néhány napos szállítási tilalom lépett életbe, emiatt a kereskedők kénytelenek voltak 7-10 napos időszakra leállítani az exportot, de most már folyamatos az állatok szállítása.
A kivitelben természetesen fő célországunk Olaszország, de a növekvő kereslet mutatkozik Franciaország, Németország, Belgium és Hollandia részéről is. Az a szabály, hogy a kivitel során minden állatot ellenőriznek a hatóságok, de a jó hír az, hogy az export folyamatos.
A miniszter emlékeztetett: Olaszország területére mintegy 150 ezer bárány exportál ilyenkor a juhágazat, ez a teljes báránykivitel közel 70 százaléka. Hozzátette: Magyarország még mindig nagyon le van maradva a juhhús fogyasztásában, hiszen csak 20 dekagrammot fogyasztunk évente. Közeleg a húsvét, itt a legjobb alkalom arra, hogy a magyar családok is elhatározzák azt, hogy a húsvéti asztalra bárány is kerüljön. Nem csak a saját maguk élvezetére, hanem az egész magyar juhágazat megsegítésére nagyon fontos volna ez a döntés – fogalmazott.