Száj- és körömfájás: Nagy István elmondta, mit kell most tenniük a gazdáknak

agrarszektor.hu2025. április 10. 14:32

Nincs újabb megbetegedés - ezzel a jó hírrel kezdte beszámolóját az állategészségügyi operatív törzs legutóbbi ülésén Nagy István agrárminiszter, aki kiemelte: tovább folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás vírusával szemben. Bár jelenleg csak négy állattartó telep érintett a járványban, a fertőtlenítési és mentesítési munkálatok megfeszített erővel zajlanak, több szakterület bevonásával - állategészségügyi szakemberek, rendőrök, katasztrófavédők, katonák és sofőrök dolgoznak összehangoltan annak érdekében, hogy a betegség ne terjedjen tovább.

A legsúlyosabban érintett települések közé tartozik Darnózseli és Dunakiliti, ahol jelenleg is zajlik az állatok felszámolása és a telepek mentesítése. A cél az, hogy legkésőbb szombatra a fertőzött telepek mentesítése befejeződjön. Kiemelt intézkedések történtek a járvány továbbterjedésének megakadályozása érdekében.

Az érintett négy állattartó telep 10 kilométeres körzetében és országos viszonylatban is célzott intézkedések vannak érvényben.

Loading...

Az illetékesek szerint az eddigi vizsgálatok alapján nem zárható ki, hogy a vírus mesterséges eredetű, ami újabb kérdéseket vet fel a megelőzés és a biológiai biztonság terén. A járványügyi nyomozás e szálát továbbra is vizsgálják a kijelölt laboratóriumok. A járvány komoly társadalmi és gazdasági hatással jár:

Rendkívüli állategészségügyi helyzettel állunk szemben, ami sokaknak okoz nehézséget

- emelte ki Nagy István.

Az állatok leölését nem önként, hanem a járvány megfékezése érdekében hajtották végre. A fertőzött állatok elhullását követően a bábolnai dögkút szolgál a tetemek elhelyezésére.

Megértjük az ezzel szembeni tiltakozásokat, de olyan fertőtlenítési eljárások vannak már, hogy senkire ezeknek az állatoknak az elföldelése veszélyt nem jelent.”

A hatóságok mindent megtesznek annak érdekében, hogy a fertőzést ne hurcolják tovább, ezért minden telepen szigorú belépési és fertőtlenítési szabályokat léptettek életbe. Az állattartók számíthatnak a kormány támogatására. A kártalanításról hamarosan megjelenik a hivatalos kormányrendelet, amely szerint a leölt állatok értéke megtérül, a védekezési költségek fedezve lesznek, és „a munkások fizetését az állam átvállalja az állami bérgarancia terhére”. Ezen kívül a gazdák egyéves hitelmoratóriumot is kapnak, amely mind a tőke, mind a kamattörlesztést felfüggeszti. A cél világos: „minél előbb újra helyreálljon a termelés a szarvasmarhatartó telepeken”. A kormány nemcsak a fertőtlenítést és a mentesítést támogatja, hanem az újratelepítést is ösztönzi. A költségek finanszírozásához, a fejlesztések megvalósításához és az állomány pótlásához minden szükséges forrás rendelkezésre áll.

Az agrárminiszter szerint a járvány súlyossága ellenére pozitívum, hogy a sertésállomány teljes egészében megmenekült. Mint mondta, óriási dolog ez, hogy egyetlen egy sertéstelep sem fertőződött meg. Ez lehetővé teszi, hogy a zárlat alóli feloldás után a sertések szokásos értékesítése ismét zavartalanul folytatódhasson. A térségben keletkező heti 10 ezer sertés értékesítése visszatér a megszokott keretek közé.

Közös összefogással, a szabályok és előírások következetes betartásával tudjuk legyőzni a ragadós száj- és körömfájást

- hangzott el a zárásban. Az operatív törzs és a védekezésben részt vevők munkája kulcsfontosságú volt, és a sikeres fellépés eredményeként most reális esély nyílik a teljes gyógyulásra és a gazdaság visszaépítésére.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
szarvasmarha, bábolna, járvány, fertőzés, kormány, állategészségügy, fertőtlenítés, állattartó-telep, állategészség, állatbetegség, nagy istván, száj-és-körömfájás,