agrarszektor.hu • 2025. április 12. 14:35
Ismét sajtótájékoztatót tartott Nagy István az Állategészségügyi Operatív Törzs április 12-i ülését követően. Az agrárminiszter közölte, hogy az elmúlt 24 órában nem történt új járványkitörés Magyarországon. Darnózselin és Dunakilitin befejeződött az érintett telepek mentesítése, és elkezdődtek a fertőtlenítési munkálatok.
Befejeződött az állattartó telepek mentesítése Darnózselin és Dunakilitin, de a védekezés folytatódik a ragadós száj- és körömfájás vírussal kapcsolatban - írta Facebook-oldalán Nagy István. Az agrárminiszter azt is közölte, hogy nincs újabb megbetegedés az országban, és a két érintett telepen a szarvasmarhák felszámolását követően zajlik a fertőtlenítés.
Nagy István arra kérte a gazdálkodókat, hogy továbbra is tartsák be az állategészségügyi előírásokat. A tárcavezető megköszönte az állategészségügyi szakemberek, a rendőrök, a katonák és a katasztrófavédők megfeszített, kitartó munkáját.
FRISSÍTÉS: Nagy István az Állategészségügyi Operatív Törzs ülését követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a veszélyhelyzet megszűnt, és lezárult a vírus elleni küzdelem első szakasza. 1115 telepen 74,3 ezer mintát vettek, ezek mindegyike negatív lett a vizsgálatok során. Az agrárminiszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a vírus 14 napig lappanghat, ezért az újbóli kitörés megakadályozása megköveteli a szabálykövetést, a fegyelmezettséget, az előírások szigorú betartását. Az érintett térségekben elkezdődött a sertések felvásárlása is, így a sertéstartókat sem érheti kár - fogalmazott.
Az országos főállatorvos bejelentette, hogy az állategészségügyi hatóság folytatja a munkát, az érintett telepek zárlatát és a korlátozó intézkedéseket fenntartják. Pásztor Szabolcs hangsúlyozta, hogy a védekezésben most az állattartóké a főszerep. Kérte, hogy a telepekre csak azok lépjenek be, akiknek a jelenlétére ott szükség van. Ügyelniük kell a ruházat, a lábbeli és a munkaeszközök tisztaságára, a be- és kihajtó járműveket ugyancsak alaposan tisztítani kell, máshonnan származó munkaeszközt, takarmányt, almot nem használhatnak. Meg kell akadályozni a telepen tartott állatok érintkezését a vadon élőkkel, tehát az elkerítésről is gondoskodni kell. Az ellenőrzéseket a hatóság országszerte szigorítja, a szabályszegők pedig komoly büntetésekre számíthatnak, mert az egyéni felelősségnek ebben a helyzetben nemzetgazdasági jelentősége van - emelte ki. A párosujjú patásokat szintén országszerte vizsgálják, a gazdáktól pedig azt kérik, hogy a gyanús tüneteket azonnal jelentsék be.