Ilyen nincs: Ausztriában már a kéknyelv pusztít

Ilyen nincs: Ausztriában már a kéknyelv pusztít

agrarszektor.hu
Ausztriában terjed a kéknyelv-betegség, amely már 244 gazdaságot érintett, miközben Magyarország felől a száj- és körömfájás jelent veszélyt. A törpeszúnyog által terjesztett vírus különösen a nyugati tartományokban okoz problémát, és már az európai tejárakra is hatással van - számolt be a Telex.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A lap a Kronen Zeitung beszámolójára hivatkozik, amely szerint Ausztriában megjelent a kéknyelv-betegség, miközben keleti határainál – elsősorban Magyarország és Szlovákia felől – a száj- és körömfájás fenyegeti az állatállományt.

A vírus terjedéséért egy alig látható rovar, a törpeszúnyog felelős, amely tavaly már több ezer állattartó telepet fertőzött meg Németországban, Belgiumban és Hollandiában. A fertőzés most Ausztriában terjed, különösen a nyugati tartományokban.

A szarvasmarhák ritkábban hullanak el, de náluk is erős fájdalmakkal jár a kór, és jelentősen csökkenti a tejhozamot. Ennek hatása már az európai piacokon is érezhető a tejárak emelkedésében. A kéknyelv-betegség ellen jelenleg három vakcina áll rendelkezésre, amelyek jelentősen enyhítik a tüneteket és lassítják a terjedést.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ezeknek a vakcináknak azonban hosszú a gyártási idejük, miközben az európai kereslet idén robbanásszerűen megnőtt irántuk. Christian Zainzinger, a Boehringer Ingelheim állatvédelmi egyesület szakértője szerint még van esély a hatékony beavatkozásra:

Aki most lép, még megvédheti az állatait és elkerülheti a nagyobb károkat. A cél az lenne, hogy legalább a gazdák 80 százaléka beoltassa az állatait – de ettől még nagyon messze vagyunk.

Magyarországon eközben felszámolták az utolsó ragadós száj- és körömfájással érintett telepeket is. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közlése szerint a kór harmadik és negyedik kitörésével érintett telepeken, Darnózselin és Dunakilitin a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása is megtörtént.

Nagy István agrárminiszter nemrég jelentette be, hogy megszűnt a ragadós száj- és körömfájás vírus miatt elrendelt veszélyhelyzet. Egyes becslések szerint a betegség akár 20 milliárd forintos kárt is okozhatott Magyarországon. A vírus ötven év után először bukkant fel az országban. Kezdetben egy érintett telepről tudtak, de a betegség később még három másik helyszínen is megjelent, majd Szlovákiába is átterjedt.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 15. 18:34