Szinte észrevétlenül érkezhet a súlyos vírus hozzánk: Ausztriában már ott van

Szinte észrevétlenül érkezhet a súlyos vírus hozzánk: Ausztriában már ott van

agrarszektor.hu
Nyugat-Európában már terjedő kéknyelv betegség fenyegeti a magyar állattenyésztőket, miközben az ágazat még a száj- és körömfájás járvány hatásaival küzd. A szúnyogok által terjesztett vírus súlyos tüneteket okoz a kérődzőknél, különösen a juhoknál - írta a HVG. Ausztriában már 244 telepen mutatták ki a kéknyelv betegséget, amely nyugatról közelít Magyarország felé. A kórt okozó vírus tavaly ősszel jelent meg Hollandiában, majd két hónap alatt 12 európai országban terjedt el. A fertőzések többségét a BTV-3 szerotípus okozza, amely a korábbi változatoknál súlyosabb tüneteket produkál és gyorsabban terjed.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A betegség elsősorban kérődzőket - juhokat, kecskéket, szarvasmarhákat - fertőz meg. Hollandiában közel 9000, Németországban 10 ezer, Belgiumban 3600 feletti esetszámot regisztráltak, de jelen van Franciaországban, Dániában, Svájcban, Csehországban, Svédországban, Norvégiában és Portugáliában is. Magyarországon jelenleg nincs jelen a betegség, az ország 2021 tavasza óta hivatalosan is mentes a kórokozótól. Korábban, 2015-ben már volt járványszerű terjedés, de azt sikerült megfékezni. Tavaly importált állatokban találtak vírus nukleinsavat, de ez nem érintette az ország mentességi státuszát. A vírus jelenléte esetén szigorú feltételekkel lehet csak élő állatokat exportálni: vakcinálni kell őket, vérvizsgálattal kell igazolni vírusmentességüket, és szúnyog ellen is kezelni szükséges az egyedeket. A mentesség miatt jelenleg a hazai tenyésztőknek nem kell igazolniuk, hogy az exportra szánt állataik nem fertőzöttek.

EZ IS ÉRDEKELHET

A kormányzat már készül a vírus esetleges megjelenésére: az agrártárca rendeletmódosítási tervezetet tett közzé, amely egyszerűsítené a védekezéssel kapcsolatos szabályokat. A tervezet szerint nem kellene kötelezően leölni a fertőzött állatokat, nem lenne kötelező védő- és megfigyelési körzetet kijelölni, valamint lehetővé válna a vakcinázás is. A betegség tünetei súlyosak lehetnek: a fertőzött állatok lázasak, bágyadtak, testrészeiken vizenyő, vérzés, nyálkahártya-kifekélyesedés alakulhat ki. A nyelv a vérkeringési zavar miatt megduzzad és elkékül, az állatok nyáladzanak. Súlyos esetekben a juhok lábvégei annyira elsebesedhetnek, hogy csak térden csúszva tudnak járni, a szarvasmarhák pedig egyik lábukról a másikra állva próbálják enyhíteni a fájdalmat - innen ered a betegség beceneve: a "táncoló betegség".

EZ IS ÉRDEKELHET

A vírust a törpeszúnyogok Culicoides nemzetségébe tartozó apró fajok terjesztik. Ezek az 1-3 milliméteres rovarok a nedves trágyában is szaporodnak, és olyan aprók, hogy a szúnyogháló résein is átférnek. Az angolszász területeken "no-see-um" (láthatatlan szúrás) néven is emlegetik őket. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont szakértője szerint Magyarországon mintegy 22 olyan törpeszúnyogfaj él, amely képes terjeszteni a kéknyelv betegséget. A terjedés megakadályozása elsősorban a vírushordozó törpeszúnyogok elleni védekezéssel lehetséges: rovarölő szerek alkalmazásával, vagy ha csak akkor legeltetik az állatokat, amikor nem aktívak a szúnyogok. A nyugat-európai országokban már nagyüzemben zajlik a vakcinázás, Franciaországban például ingyenes, de nem kötelező oltási program indult.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI) (x)

Az SDI (Felszín alatti csepegtető öntözés) a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot.

KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?