agrarszektor.hu • 2025. április 18. 21:16
Az állategészségügyi hatóságok döntése értelmében a ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött és kényszervágásra ítélt újabb állatokat a rábapordányi telepről a Pereszteg határában lévő, állami tulajdonú ATEV-telepre szállítják. Miután a helyiek tiltakozásukat fejezték ki ez ellen, tájékoztatást ígértek nekik a várható következményekről, a biztonsági szabályokról. Az eseményen azonban a szakemberek helyett a helyi polgármester jelent meg, ő adott tájékoztatást a lakosság jelenlevő tagjainak.
Sellei Tamás tartott tájékoztatót Nagypénteken a peresztegieknek a rábapordányi járványkitöréssel, illetve a leölésre ítélt állatok Pereszteg határában történő eltemetésével kapcsolatban. Az eseményen nem vett részt az Állategészségügyi Operatív Törzs egyetlen tagja sem, de más járványügyi szakember vagy döntéshozó sem - olvasható a Telex oldalán. A peresztegi polgármesternek annyi előnye volt, hogy ő korábban a szakemberektől kapott információkat. Vele együtt ugyanis Nagycenk, Pinnye, Nagylózs és Sopronkövesd polgármesterét is az operatív törzs helyi vezetője, Herczeg Zoltán soproni rendőrkapitány, vízügyes és kommunikációs, valamint az állati fehérjefeldolgozáshoz értő szakember tájékoztatta délelőtt.
Nagy István agrárminiszter két videót is közzétett a Facebook-oldalán. Az első, péntek délben kirakott videóban azt mondta, a rábapordányi telep 875 szarvasmarháját kellett leölni, illetve elővigyázatosságból a telep sertéseit is. Az elföldelésük helyszínválasztásával kapcsolatban közölte, hogy ez a legalkalmasabb kijelölt terület erre, ami évtizedek óta is ezt a célt szolgálja. A tárcavezető közölte, hogy monitoringkutakat fognak felállítani, és a honvédség biológiai laboratóriuma is kitelepül a lakosság legnagyobb biztonsága érdekében. Nagy István azt is elmondta, hogy
járványügyi nyomozás zajlik annak érdekében, hogy megtudjuk, hogyan ugorhatott 60 kilométert a vírus a korábbi fertőzött telephez képest.
A második, délután öt óra előtt közzétett videóban a tárcavezető arról beszélt, hogy mivel ez a vírus ötven éve nem bukkant fel Magyarországon, most tanulja mindenki, hogyan lehet hatékonyan fellépni ellene, „ezért teljesen természetes, hogy a lakosságban hatalmas érzelmeket vált ki ez a folyamat. […] És természetes az is, hogy óriási érzelmeket vált ki, amikor ezeket az állatokat el kell földelnünk. Meg kell találnunk a helyét, hogy a legbiztonságosabb körülmények között hogyan tudjuk őket megsemmisíteni.”