Őrület, miért lett ennyi medve Romániában, a kilövések sem segítenek

Farkas Alexandra2025. április 19. 13:59

Az afrikai sertéspestis évtizedekre vetette vissza a híresen széles agyarú romániai vaddisznók állományát, a tetemek tömeges jelenléte azonban jelentősen hozzájárult a barnamedvék ugrásszerű elszaporodásához – hangzott el a Székelyföldi vadgazdálkodás lehetőségei és kihívásai címmel tartott szakmai napon a MATE Szent István Campusán. Az egyensúly olyannyira megbillent, hogy a túlszaporodott populáció már nem csupán a háziállatokat veszélyeztette, hanem egyre több halálos medvetámadás is történt az országban. A sorozatos tragédiák után a tavalyi és az idei évre 426 egyedre megelőző vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát írtak elő, azt azonban egyelőre nem tudni, mi következik ezután.

Mint azt Sárkány Árpád, a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács elnöke a MATE szakmai napján tartott előadásában elmondta, Románia az az ország, ahol a nyírfajd és a rénszarvas kivételével valamennyi európai vadfaj megtalálható. A jávorszarvas természetes elterjedési területe ugyan jóval északabbra esik, a Duna-delta vidékén még ez az állat is nagyon sokszor megjelenik, amit egy Háromszéken, körülbelül 20 évvel ezelőtt talált tetem is igazol. Ezen túl a telepítési programoknak köszönhetően ma már bölény is él a Brassói-havasokban, az állomány mérete és genetikai minősége pedig már elérte azt a szintet, hogy néhány éven belül akár a vadászati lehetőség is megnyílhat.

A nagyszámú vadfaj jelenléte Románia számára mindig is egy óriási attrakció, egy nagy helyzetelőny kellett volna legyen, a politika azonban nem mindig használta ki ezt a lehetőséget

– mondta előadásában a szakértő. Mint emlékeztetett, 2016-ban az ideiglenes ügyvivői kormány környezetvédelmi minisztere egy rendeletben nyolc vadfaj – köztük a barnamedve, a farkas, a hiúz és az erdei szalonka – vadászatát tiltotta be. A vaddisznó ugyanakkor vadászható maradt, így a térségben egyedül Erdélyben nyílt reális esély arra, hogy lesvadászaton vagy hajtáson igazán nagy kant ejtsenek el.

A romániai vaddisznóállománynak az volt a sajátossága, hogy óriási agyarméretek voltak, nem annyira az agyar hosszát, hanem inkább a szélességét tekintve. Magyarországon egy agyar szélessége nem nagyon haladja meg a 26-27 millimétert, Erdélyben azonban nem számított ritkaságnak a 30 milliméteres vagy annál nagyobb méret sem

– mutatott rá Sárkány Árpád. Ezeket a vadászatokat ráadásul nemcsak a különleges trófeák tették vonzóvá, hanem az is, hogy a kanok ára a magyarországi árak felébe került.

A vaddisznó eltűnt a hegyeinkből és nekünk ez nagyon nagy fájdalom. Nagyon üres az erdő vaddisznó nélkül. Nemrég volt egy tavaszi hóhullás, amikor kimentünk a területre és az erdei utakon 10, 20, 30, 40, 50 kilométeres autózás után sem találkoztunk egyetlen egy vaddisznónyommal sem. Úgy tűnik, hogy a mi aktív életünkben soha nem tér már vissza az a vadbőség, ami ezelőtt a vaddisznóállományt jellemezte Erdélyben, a Kárpátokban.

A rengeteg tetem miatt jelentkező óriási táplálékbőség azonban valóságos terített asztalt jelentett a medvék számára. Mint azt Sárkány Árpád elmondta, a Kárpátokban érdekes módon nem is találtak elhullott vaddisznótetemeket, mert a medvék mind felfalták. Ily módon tehát a sertéspestis is hozzájárult a medvepopuláció látványos elszaporodásához, ezzel párhuzamosan pedig óhatatlanul több lett az embereket és haszonállatokat ért támadások, balesetek és konfliktusok száma is.

Nem lehetett tovább takargatni, további szépíteni a helyzetet. Olyan gyakorivá váltak ezek a balesetek, hogy már nem lehetett túrázni a gyerekekkel, nem lehetett odakinn sátorozni vagy gombát szedni az erdőben. Nem lehetett olyan embert sem találni, aki vigyázott volna a szabadban tartott juhokra, mert annyira mindenkiben benne volt a félelem.

Mint a szakember emlékeztetett, az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor 2024. júliusában egy medve a Bucsecs-hegységben hurcolt el egy fiatal nőt a barátja mellől. A nő lélekjelenlétének köszönhetően még megpróbált segítséget kérni a 112-es segélyhívón, a medve azonban elhurcolta egy nehezen megközelíthető helyre, ahol később holtan találták meg.

Ez így első hallásra talán nagy számnak hangzik, de nem az. Romániában 2 200 vadászterület van, ebből körülbelül ötszáz vadászterületen állandó vadfaj a barnamedve. Mindez tehát azt jelentette, hogy minden vadászterületen körülbelül egy medve kilövésére adtak engedélyt

– hangsúlyozta Sárkány Árpád. Hozzátette: a jelenlegi jogszabály 2025. december 31-ig van érvényben, ám egyelőre nem lehet tudni, hogy ezt követően milyen változások lépnek életbe. A legfrissebb becslések szerint jelenleg Romániában 10-12 ezer barnamedve lehet, ami azt jelenti, hogy az európai medvepopuláció mintegy 75 százaléka az ország erdeiben él. 

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
törvény, engedély, vadgazdálkodás, rendelet, vadászat, románia, sertéspestis, szabályozás, vaddisznó, erdély, afrikai-sertéspestis, medve, vaddisznóállomány, jogszabályváltozás, bérvadászat,