Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen mutatták ki a ragadós száj- és körömfájás vírusát. A rendkívül könnyen terjedő kórokozó ellen csak szigorú óvintézkedésekkel lehet védekezni. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hangsúlyozta, hogy a járvány megfékezése elsősorban az állattartók felelősségteljes magatartásán múlik, akiknek nem szabad félvállról venniük állataik védelmét.
A vírus számos módon terjedhet: közvetlen érintkezéssel, felelőtlen emberi magatartással, sőt akár a széllel is bejuthat az állattartó telepekre. A Nébih közleménye szerint elengedhetetlen, hogy az állattartók következetesen betartsák az állategészségügyi szabályokat és járványvédelmi előírásokat. Korlátozni kell a telepre belépők körét, minden járművet alaposan fertőtleníteni kell, az állatgondozáshoz használt eszközöket rendszeresen tisztítani szükséges, és tilos azokat más telepekre kölcsönadni. Fontos a telepek megfelelő körbekerítése is a vadon élő állatokkal való érintkezés megakadályozása érdekében.
A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) különösen veszélyes a párosujjú patás állatokra, köztük a szarvasmarhákra, sertésekre, juhokra, kecskékre, valamint egyes vadon élő fajokra, mint az őz vagy a vaddisznó. A fertőzés nemcsak közvetlen állati érintkezéssel terjed, hanem közvetett módon is: állati termékekkel, tárgyakkal, az állatok közelében dolgozó személyek ruházatán, lábbelijén, járműveken, állatorvosi eszközökön keresztül, sőt a levegőben is.
Bár a vírus jelenleg az ország más területein okoz problémát, a Csongrád-Csanád vármegyei állattenyésztők már most a kötelezőnél is szigorúbb óvintézkedéseket vezettek be. A Hód-Mezőgazda Zrt. telephelyeire kizárólag az ott dolgozók léphetnek be, a munkaruhákat helyben mossák, és nem vihetik haza. A cég még a központi tiltás előtt lemondta a májusra tervezett 32. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok rendezvényét.
Több állattartó telephez vezető utat is lezártak, például a Hód-Agro Zrt. útját és Nagymágocson az önkormányzat egyik útját, amely a Farmer Kft. telephelyére vezet. Ezeken csak a telepekre érkező járművek és a tanyákon élők közlekedhetnek, szigorú szabályok mellett. A szarvasmarhákat és juhokat tartó Nagymágocsi Farmer Kft. különleges módszerként hangágyúkat is bevet, hogy a vadmadarakat távol tartsa a telep környékéről.