Nagy lehet a baj: veszélyes kórt terjeszthet ez az állat Magyarországon

Nagy lehet a baj: veszélyes kórt terjeszthet ez az állat Magyarországon

agrarszektor.hu
A kullancsokkal kapcsolatos tévhitek és valós veszélyek tisztázása különösen fontos a tavaszi időszakban, amikor megszaporodnak a vérszívó paraziták. Dr. Kurucz Kornélia, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa és a Virológiai Nemzeti Laboratórium kutatócsoportjának vezetője szakértői válaszokat adott a kullancsokkal kapcsolatos legfontosabb kérdésekre a Pénzcentrumnak.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az utóbbi időben több félrevezető hír terjedt el a hazai médiában egy állítólagos albínó kullancs megjelenéséről. Dr. Kurucz Kornélia, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar adjunktusa szerint azonban ez az információ tudományosan nem megalapozott.

Több állatcsoport esetében elképzelhető, hogy megjelenik egy-egy albínó példány, de a rovaroknál nincs albinizmus (vagy legalábbis nullához közelít az esélye), mert esetükben a színért felelős melanin termelés más módon működik, mint például a gerinceseknél. A pigmenthiányt okozó genetikai eltérések a természet részei, de ezek megjelenése egyáltalán nem utal egy új faj megjelenésére

- magyarázza a szakértő.

EZ IS ÉRDEKELHET

A szakember hangsúlyozza, hogy a fehér szín önmagában nem jelent veszélyesebb vagy új kórokozókat hordozó élőlényt. Valószínűbb, hogy a hazánkban régóta jelen lévő közönséges kullancs egy színeltérésével találkozhatunk. Ráadásul a világos szín ökológiai szempontból sem előnyös egy kullancs számára. Magyarországon jelenleg mintegy negyven kullancsfaj él, de ezek közül csak néhány jelent valódi kockázatot az emberekre vagy háziállatokra. A leggyakoribb az Ixodes ricinus, vagyis a közönséges kullancs, amely a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás fő terjesztője.

A kullancsok elleni védekezés kapcsán fontos tudni, hogy ezek az élőlények rendkívül ellenállóak. Testfelépítésük, különösen vastag kitines kültakarójuk természetes védelmet jelent a legtöbb kémiai szerrel szemben. Az Európai Unióban jelenleg nincs is engedélyezett vegyszer, amelyet célzottan lehetne kullancsok ellen alkalmazni. A védekezés ezért elsősorban egyéni szinten történik: háziállatoknál különböző készítményekkel, embereknél pedig fizikai védelemmel, riasztószerekkel és védőoltással. Utóbbi azonban csak a kullancs-encephalitis ellen hatásos, a Lyme-kór ellen jelenleg nincs vakcina.

EZ IS ÉRDEKELHET

A vakcina különösen ajánlott azok számára, akik sok időt töltenek természetben, például erdészeknek, vadászoknak, rendszeres túrázóknak és természetjáróknak

- emeli ki Dr. Kurucz Kornélia.

A kullancs rendkívül hatékony parazita: mozdulatlanul vár a fűszál végén, amíg arra jár egy állat vagy ember, majd felmászik rá és megtalálja a megfelelő helyet a vérszívásra. Az emberek azonban evolúciós zsákutcát jelentenek számára, hiszen általában hamar észrevesszük és eltávolítjuk, mielőtt befejezhette volna a táplálkozást.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 28. 06:04