Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A jelentés több ezer tanulmányt figyelembevételével tíz ajánlást fogalmaz meg, amelyek elősegíthetik, hogy a biológiai sokféleség a polgárok és a szakpolitikai döntéshozók mindennapi döntései részévé váljon.
Janez Potoènik, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa elmondta: "meg fogjuk vizsgálni, miként tudjuk beilleszteni szakpolitikáinkba a TEEB által készített elemzéseket. Hajlandóak vagyunk más országok kezdeményezéseit is támogatni, hogy bemutassuk a biológiai sokféleség és az ökoszisztéma-szolgáltatások irányításába történő beruházás előnyeit és költségeit."
A TEEB-tanulmány vezetője, Pavan Sukhdev az alábbiakat nyilatkozta: "A TEEB nemcsak a természetnek a globális gazdaság számára több trillió dollár értékű jelentőségéről számol be, hanem rámutat azokra a szakpolitikai irányváltozásokra és intelligens piaci mechanizmusokra is, amelyek újfajta gondolkodásmód kialakítását teszik lehetővé egy olyan világban, amelyben egyre több összetett kihívásnak kell megfelelni. Jó hír, hogy számos közösség és ország már tisztában van vele, mennyi lehetőség rejlik abban, ha a természet értékét bevonjuk a döntéshozatali folyamatba."
Tanuljuk meg értékelni a természetet!
A TEEB-projekt A természet gazdaságának érvényesítése című végleges jelentése három területre - egy természetes ökoszisztémára (erdők), egy lakott településre (városok) és egy üzleti ágazatra (bányászat) - összpontosítva mutatja be, hogy a TEEB-ben jellemzett gazdasági fogalmak és eszközök segíthetnek a társadalomnak abban, hogy a természet értékét minden szinten beemeljék a döntéshozatali folyamatba.
A jelentés arra is rámutat, hogy az ökoszisztéma-szolgáltatásokba történő befizetések (PES) a természeti tőke hatékonyabb kezelését eredményezhetik. Mexikóban például egy PES-tervnek köszönhetően felére csökkent az erdőirtás éves mértéke, vízgyűjtő területeket és köderdőket sikerült megvédeni, valamint elkerülhető volt mintegy 3,2 millió tonna szén-dioxid-kibocsátás.
Mivel a világ népességének több mint a fele városi területeken él, a városok életbevágóan fontos szerepet játszanak abban, hogy elismerjük a lakosok jólétének fenntartásához és javításához szükséges természeti tőkét, így a TEEB által kínált megközelítésmód különös jelentőséggel bírhat. A japán Nagoyában például az értékesíthető fejlesztési jogok rendszere arra kötelezi azokat az építési vállalkozókat, akik túllépik az emeletes házakra vonatkozó magassági határértékeket, hogy az általuk kifejtett hatást Japán hagyományos mezőgazdasági vidéki területeinek felvásárlásával és védelmével enyhítsék.
Tíz fontos ajánlás a biológiai sokféleség megőrzésére
A jelentés tíz ajánlást fogalmaz meg a biodiverzitás megőrzése érdekében. Olyanok tartoznak ide, mint a természetre kifejtett hatás nyilvánosságra hozatala és az azzal kapcsolatos elszámoltathatóság, az ökoszisztémák értékének, illetve ezek változásának bekerülése a nemzeti számlákba, erdőállományról és ökoszisztéma-szolgáltatásokról történő számlakiállítás kötelezővé tétele, a környezeti károk üzleti könyvelésbe történő beemelése, vagy a "szennyező fizet elv" és a "teljes költségmegtérítés elvének" érvényesítése.