Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az egyik legfontosabb újdonság, hogy ezen túl belföldi szállítás esetén borszőlőt, szőlőmustot és borászati mellékterméket, valamint - az egyszerűsített adóraktár-engedélyesek esetében - szőlőbort csak borkísérő okmánnyal, vagy az ilyen fuvarozásra meghatározott okmánnyal lehet szállítani.
A dokumentumot az köteles kiállítani, aki a terméket szállítja vagy szállításra átadja. Nem kell viszont borkísérő okmányt kiállítani a szőlőnek a szőlőterületről 70 km-en belüli szállításakor és olyan szőlőbor, szőlőlé esetében sem, amelyet magánháztartások költöztetésénél tárolóedényben helyeznek el és nem értékesítésre szánnak. A tudományos vagy műszaki kísérletre szánt termékek szintén mentesülnek a kötelezettség alól, amennyiben a teljes szállított mennyiség nem haladja meg a 90 litert. Akkor sincs szükség borkísérő okmányra, ha természetes személy az adómentes szőlőborát szállítja, és annak mennyisége szállítójárművenként nem haladja meg a 30 litert. "Bürokráciamentesen" szállítható továbbá a kereskedelmi célú, kizárólag az érintett termék bemutatásának céljára termékfajtánként legfeljebb 4,5 liter mennyiségben természetes vagy jogi személy részére átadott minta is.
A borászati üzemek által szabad forgalomba bocsátott szőlőbor szállítása esetében az értékesítésről kiállított számla borkísérő okmánynak minősül, amennyiben tartalmazza az eladóra és vevőre vonatkozó adatokat, a forgalomba hozatali engedély szerinti termékmegnevezést, valamint a termék űrtartalmát és darabszámát.
Ugyancsak borkísérő okmánynak kell tekinteni az egységes vámáru-nyilatkozatot az Európai Unió külső határán működő vámhatóságtól a vámkezelést végző belterületi vámhatóságig, vagy az EU külső határán működő vámhatóságtól az adóraktárig történő szállítás esetén. A termelői borkimérés keretében a pincéből közvetlenül a végső fogyasztóknak értékesített szőlőborra az egyszerűsített adóraktár engedélyesének az eladás napján, az összesen értékesített mennyiségre egy borkísérő okmányt kell kiállítani, melynek csatolt mellékletében részletezni kell a palackos, a kannás kiszerelésben, továbbá a kóstolásra és elvitelre kimért mennyiségeket. A borkísérő okmány formanyomtatványa a vámhatóságnál szerezhető be, vagy - külön engedély alapján - számítógéppel is előállítható.
Az érintettek pincekönyvet is kötelesek vezetni, melyeket a vámhatóság hitelesít, és róluk nyilvántartást vezet. A természetes személy egyszerűsített adóraktár-engedélyesnek az adómentes szőlőbor fogyasztását a "Termék - előállítás nyilvántartó" lapon, a havonta elfogyasztott mennyiséget összesítve, a hónap utolsó napján kell bejegyeznie. A pincéből közvetlenül végső a fogyasztó részére értékesített szőlőbor mennyiségét a nyilvántartó lapon a borkísérő okmány alapján kell rögzíteni.
A pezsgőt vagy likőrbort előállító borászati üzemnek a szőlőbor-pincekönyvet vagy a számítógépes nyilvántartás engedélyezésére irányuló kérelmet 2011. április 20-áig kell benyújtania a vámhatósághoz hitelesítés, engedélyezés céljából. A pincekönyv hitelesítése és a számítógépes nyilvántartás engedélyezése előtt megkezdett és a termelési naplóban szereplő termék-előállítást nem kell átvezetni a pincekönyvbe. A számítógéppel történő pincekönyvvezetés esetén a rendelet szabályainak legkésőbb 2011. június 30-ig meg kell felelni.