Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Dacára a kora szeptemberi időpontnak, gőzerővel zajlik a munka a hazai szőlőültetvényeken. A megszokottnál nem csupán korábban, de közel egyszerre érnek a különféle fajták, így nem lehet alkalmazni az érési sorrend szerinti betakarítást. A korai érésűek szüretelése lassan a végéhez közeledik, egyes területeken pedig már a kései szőlőfajták is sorra kerülhetnek hamarosan. - tájékoztatta a Magyar Hírlapot Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. A minőségre nem lehet panasz, azonban a szokatlanul nagy szárazság következtében a megszokottnál könnyebbek, kisebb lékihozatalúak a fürtök. A csapadékhiányt leginkább a fiatalabb ültetvények sínylették meg, ahol a tőkék gyökérrendszere még nincs rendesen kialakulva, illetve a teraszokon és a vékony talajréteggel fedett területeken okozott még komoly problémát az aszály.
Mennyiséget tekintve hozzávetőlegesen kétmillió hektoliternyi újborral számolnak a szőlészek, ami közel sem lesz elegendő a hazai, 2,3 millió hektoliteres kereslet kielégítésére. A változatlan prémiumbor termelés mellett ez várhatóan az olcsóbb külföldi borok importjának növekedéséhez vezet majd. A főtitkár szerint ez a hazai piac szerkezetének egészségtelen mivoltára is rávilágít, szerinte ugyanis a hazai borászatok gyakorlatilag kizárólag prémium borok termelésére álltak rá, melyeket a hazai fogyasztók jelentős része nem engedhet meg magának. Korántsem látja ilyen sötéten a helyzetet Molnár Péter, a Vindependent - Magyar Független Szőlő- és Bortermelők Országos Szövetségének elnöke, aki szerint egyre határozottabban megfigyelhető a prémium termékek fragmentálódása, ahogy a bortermelők mindinkább felismerik az eltérő árkategóriákban rejlő lehetőségeket. Horváth Csaba szerint azonban mindettől függetlenül nem lenne szabad engedni, hogy az import ekkora teret nyerjen magának, a főtitkár elsősorban a jelenleg még parlagon heverő ültetvények termelésbe történő bevonásában látja a megoldást. Hazánkban hozzávetőleg 190 ezer hektár szőlőművelésre alkalmas terület áll rendelkezésre, ugyanakkor csupán 82 ezer hektáron történik tényleges termelés.