2024. november 21. csütörtök Olivér

Ezeket a rejtélyes halakat telepítik a Balatonba

agrarszektor.hu
Megkezdték az őshonosnak számító, de régen kipusztult menyhal visszatelepítését a Balatonba. Első lépésként 600-700 egyedet helyezett a tóba a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHN).

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az összesen 600-700 darab, egyenként 200 grammos halat a tihanyi kompkikötőnél engedték a tóba hétfőn. A menyhalak együttműködési megállapodás keretében a gödöllői Szent István egyetemről érkeztek, a telepítés költségét pedig a Balaton Halállományáért Alapítvány finanszírozta.


MTI-fotó: Bugány János

Szári Zsolt, a BHN vezérigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a cég egyik célkitűzése az eltűnt őshonos halfajok visszatelepítése a tóba. A menyhal az egyetlen édesvízi tőkehal, amely az 1965-ös balatoni halpusztulás (amit a vízbe jutott mezőgazdasági rágcsálóirtószer okozott) előtt még rendszeres horgászzsákmány volt a mólók kövezete mentén.

A legrejtélyesebb viselkedésű halfaj Magyarországon
A menyhal a legrejtélyesebb életmódot folytató hazai halfajnak számít. Ennek legalapvetőbb oka, hogy a vizek lehűlése után, télen aktív, amikor a többi halfaj nagyrészt már elvermelt. Emiatt horgászzsákmányként is a téli időszakban jöhet szóba, míg az év más évszakaiban - mivel nem táplálkozik - "eltűnik". Életmódjának további érdekessége, hogy télen is többnyire sötétedés után indul zsákmányáért, így ilyenkor van esély arra is, hogy a - leginkább kishalszelettel csalizott - horogra akad. Bár a Balatonból kipusztult, számos hazai folyóvízben megtalálható és horgászható. A legnagyobb - olykor 2-3 kilósra is megnövő - példányokat a Dunában fogják.


A halfaj teljes eltűnését a kutatók szerint az angolnatelepítés okozta. Mivel 1991 óta nem telepítettek több angolnát a Balatonba, és a halászata miatt folyamatosan csökken az állománya, itt az ideje, hogy az őshonos menyhal ismét életteret nyerjen a tóban, betöltve szerepét a táplálékláncban, és növelve a Balaton halállományának diverzitását.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?