Válságban is nyomul és terjeszkedik a milliárdos magyar

agrarszektor.hu
A Szatmári Zoltán milliárdos nagybefektető érdekeltségeihez tartozó Naszálytej Zrt. vásárolhatja meg a felszámolás alatt álló Minna Tejipari Zrt. miskolci tejüzemét. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) már döntött arról, hogy engedélyezi a tranzakciót.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A GVH engedélyezte, hogy a váci Naszálytej Zrt. megvásárolja a felszámolás alatt álló Minna Tejipari Zrt. miskolci tejüzemét alkotó vállalkozásrészeket - közölte a hivatal. Ez azt jelenti, hogy a Naszálytej veheti meg az ingatlant a rajta lévő felépítményekkel, illetve az üzem tevékenységéhez kapcsolódó, működéshez szükséges eszközöket, valamint a "Minna KAUKÁZUSI KEFÍR", a "MINNA COOL MIX" és a "Minna minden napra" színes ábrás védjegyeket.

A Naszálytej Zrt. Szatmári Zoltán milliárdosi befektető cégcsoportjához tartozik. Szatmári jelentős érdekeltségeket mondhat magáénak az élelmiszeriparban, mivel a Naszálytej-Jásztej-Dunatej trió mellett komoly befektetései vannak a malomiparban is. Szatmári - 29,3 milliárd forintos becsült vagyonnal - 18. helyen szerepel a napi.hu "100 leggazdagabb magyarról" szóló idei litáján.

A GVH az összefonódás horizontális hatásainak értékelésekor megállapította, hogy ugyan mind a Naszálytej, mind a miskolci tejüzem foglalkozik nyerstej feldolgozásával, valamint egyes tejipari termékek előállításával és értékesítésével, de a két vállalkozás együttes magyarországi piaci részesedése mindkét árupiacon lényegesen 20% alatt marad, így az összefonódás nem jár horizontális hatással.

Egy kérelemről nem kellett döntenie a GVH-nak
A Naszálytej az összefonódás engedélyezésével egyidejűleg kérelmezte a GVH-nál, hogy megszerzendő irányítási jogait már a GVH döntése előtt is gyakorolhassa a felszámolás alatt álló vállalkozás felett. A GVH e végrehajtási tilalom alóli mentesülési kérelemről azonban nem hozott külön döntést, hiszen az összefonódás engedélyezéséről 15 napon belül döntött, így e kérelem elbírálására a hivatal szerint nem volt szükség

A GVH nem azonosított káros vertikális hatást sem, mivel a Szatmári-csoport és a Jászapáti-csoport nyerstej-értékesítésből, valamint a miskolci tejüzem és a Naszálytej nyerstej-beszerzésből származó együttes magyarországi részesedése nem éri el a 30%-os mértéket. Úgynevezett portfólió-hatással csak akkor kellene számolni, ha az egyes tejipari termékcsoportok elkülönült árupiacokat alkotnának. Ekkor a sajt értékesítésével ugyan bővülne a Naszálytej tevékenységi köre, de ezzel együtt sem érné el azt a 30%-os mértéket, amely felett káros portfolió-hatások jelentkezhetnének.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?