Mi lesz így Szíriában? - Bedobják a törölközőt a gazdák

agrarszektor.hu
Minden idők legsúlyosabb válságát éli át az élelmiszertermelés Szíriában. Az ENSZ Élelmezésügyi Szervezete (FAO) és a Világélelmezési Program (WFP) szerint a gazdák az elhúzódó politikai konfliktus és a kedvezőtlen időjárás miatt hamarosan képtelenné válnak arra, hogy családjukat és az országot ellássák élelmiszerekkel.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Sok szír gazdálkodó már nem tud megbirkózni az öt éve tartó konfliktus következményeivel - állapította meg a FAO és a WFP felérése. A termelés alapvető feltételei (műtrágya, vetőmagok) alig érhetők el a számukra, ezért többségük - azonnali segítség hiányában - felhagyni kényszerül mezőgazdasági tevékenységével.

Válaszokat akar a hazai agrárszektor legégetőbb kérdéseire? Kivételes kapcsolatépítési lehetőségeket keres az agráriumban és az élelmiszeriparban?
Jelentkezzen most a Portfolio kétnapos agrárkonferenciájára!
Agrárszektor 2016: két nap, 70 előadó, 800 résztvevő, és a magyar agrárszektor legforróbb témái

A helyszíni vizsgálatok és kérdőívek alapján kimutatták, hogy a bevetett területek aránya az eddig mért legkisebb. Becslések szerint jelenleg 900 ezer hektár búzát vetettek el, szemben a békeidőkben mért 1,5 millió hektárral. Még nagyobb problémát jelent, hogy míg korábban átlagosan 3,4 millió tonna búzát arattak évente Szíriában, ez most alig 1,5 millió. A mezőgazdasági termelést nehezítette idén a csapadékmentes időjárás és az öntözési infrastruktúra károsodása.

Jelenleg a szíriai háztartások közel 8 %-a nem jut elegendő élelemhez, és a helyzet csak tovább fog romlani, ha a gazdák nem kapnak azonnali segítséget - mondta Ould Ahmed, a FAO főigazgató-helyettese. Miközben Szíria vidéki területein korábban a mezőgazdaság volt a fő megélhetési forrás, mostanra a gazdák felélték tartalékaikat.

Az állattartók számára a haszonállatok gondozása egyre költségesebbé és problémásabbá válik, mivel nehezen férnek hozzá a legelőkhöz és a vízforrásokhoz. Az oltóanyagnak és más gyógyszerek is hiányoznak, ezért sok család leölni kényszerült jószágait. Mindezek következményeként az országban, mely valamikor exportra termelt, 30 %-kal csökkent a szarvasmarha-, 40 %-kal a juh- és kecske-, továbbá 60 %-kal a baromfiállomány - figyelmeztet a FAO és a WFP közleménye.

A szír font drasztikus leértékelődése jelentősen megnehezíti a szír családok számára, hogy importtermékeket vásároljanak. Mindezek okán a konfliktus kezdete óta 11 millió ember hagyta el otthonát, közülük közel 5 millióan a szomszédos országokba mentek.

Csak 2016-ban a FAO több mint félmillió gazdálkodót támogatott gabona- és zöldségvetőmaggal, élőbaromfival, állati takarmánnyal és oltóanyaggal - derül ki a közleményből. A Világélelmezési Program pedig több mint 4 millió embernek biztosít élelmiszersegélyt havonta. A legfrissebb adatok szerint ugyanakkor körülbelül 9,4 millió embernek lenne szüksége segítségre, és ez 716 ezer fővel több a 2015 szeptemberében mért adatnál.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?