Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Soros György, magyar származású dollármilliárdos is befektetője annak a dél-amerikai mezőgazdasági vállalatnak, amely a közeljövőben Mexikóval kíván gabonakereskedelmet folytatni. Amióta Donald Trumpot megválasztották az USA elnökének, rohamosan romlanak az amerikai-mexikói kapcsolatok. Sokan attól tartanak, hogy a NAFTA (Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény) meglebegtetett átdolgozásával az áruk és szolgáltatások szabad mozgása is veszélybe kerül, ami - egyebek mellett - a mezőgazdasági termékek kereskedelmét is súlyosan érintheti a paktumot aláíró USA, Mexikó és Kanada között.
Az amerikai kukorica, rizs és tejtermékek legnagyobb felvevőpiaca ma Mexikó. Tavaly 17,7 milliárd dollárban vásárolt agrárproduktumokat északi szomszédjától, kukoricaimportjának például 98%-a származott az Egyesült Államokból - írta a Financial Times. Elképzelhető, milyen gondokat okozna, ha ez a stabil ellátóbázis egyik napról a másikra bizonytalanná válna. Itt jön képbe a Soros Györgyöt is a befektetői közt tudó (luxemburgi székhelyű, de Dél-Amerikában sok ezer hektárnyi földet birtokló) Adecoagro, amely évente közel 2 millió tonna terményt takarít be Argentínában, Brazíliában és Uruguayban. Mexikó fontos piacunkká válhat, ha Trumpnak továbbra is problémái lesznek az országgal - mondta Mariano Bosch, az Adecoagro vezérigazgatója.
A szabadkereskedelem és a rövid távú vasúti szállítás lehetősége egyelőre az amerikai kereskedők malmára hajtja a vizet. Ugyanakkor azt ők is elismerik, hogy Mexikónak vannak más lehetőségei is, hiszen 45 országgal kötött szabadkereskedelmi egyezményt (ezzel világrekordernek számít), és bármikor Dél-Amerika felé fordulhat.
Ha Trump tovább "izmozik" vele, valószínűleg megerősíti kapcsolatait a csendes-óceáni térség államaival - mindenekelőtt Ausztráliával és Új-Zélanddal - is, amint azt már Ildefonso Guajardo Villarreal gazdasági miniszter is felvetette. Ez viszont aligha jönne jól a közép-nyugati farmereknek, akik novemberben zömmel Trumpra szavaztak, de most nyugtalankodva figyelik intézkedéseit, hiszen exportpiacokat veszíthetnek. A megszólalók közé állt Dave MacLennan, a minnesotai Cargill vezérigazgatója is, akinek gabonafélék, olajos magvak és egyéb termékek felvásárlásával, feldolgozásával és forgalmazásával foglalkozó vállalata igencsak megsínylené a mexikói piac (és munkaerő) elvesztését.
A feszült helyzetben kiváló üzletet szimatoló Adecoagro holland és katari befektetők mellett 9,5%-ban Soros György tulajdonát képezi. A vállalat 434 ezer hektárnyi földet birtokol, illetve mellette rizs- és cukormalmokat, valamint tejfeldolgozó üzemeket. Elsődleges piacaik afrikai, ázsiai, közel-keleti és közép-amerikai országok, Mexikóval viszont egyelőre nem állnak kereskedelmi kapcsolatban. Soros György 11,92 millió Adecoagro-részvényt birtokol (ez a teljes portfóliójának 4%-a), és a vállalat a kedvencei közé tartozik, mert nagy növekedési potenciált lát benne.