Hamisított növényvédő szer: a vásárlókat nem izgatja

agrarszektor.hu
A hazai fogyasztók kevesebb mint fele hallott az illegális növényvédőszer-kereskedelemről, ezért az sem meglepő, hogy a termék előállításához szükséges növényvédelmi technológia sem érdekli őket, derül ki a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) legfrissebb kutatásából. A gazdálkodókat pedig leginkább az illegális szer hatástalansága és ismeretlen lebomlási ideje aggasztja.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A hazai fogyasztók 40%-ánál számít egyelőre ismert jelenségnek az illegális növényvédőszer-kereskedelem, illetve a növényvédőszer-hamisítás. Míg a férfiak 45%-a, addig a nőknek valamivel több mint egyharmada (35%), valamint a felsőfokú végzettségűek 44%-a hallott a jelenségről, derül ki a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) legfrissebb kutatásából.

Az 500 fő megkérdezésén alapuló reprezentatív online kutatás azon kérdésére, hogy a válaszadó szerint milyen kockázatokkal járhat a hamisított, vagy illegálisan árusított növényvédő szerek használata, a kitöltők 72%-a említette az emberi egészség veszélyeztetését. Amikor a kutatásban már konkrét kockázatokat is felsoroltak, akkor a válaszadók 58%-a szerint biztosan, 35%-uk szerint pedig valószínűleg jellemző az ilyen szerek egészségre gyakorolt veszélyes hatása. A talaj és a felszín alatti vizek szennyezésénél ez 51-40%, a termésben maradó ismeretlen szermaradék említése pedig ugyancsak 51-39%-ot kapott.


Ehhez képes érdekes eredmény, hogy a zöldség-gyümölcs nyomon követhetőségének, illetve a technológia ismeretének igényét - vagyis, hogy a termelő milyen termésnövelőket, növényvédő szereket használt - a válaszadók mindössze 4%-a rangsorolta első helyre. Ehhez kapcsolódik az is, hogy az interjúalanyok közel fele (47%-a) ezt a szempontot az utolsó harmadba sorolta a fontossági sorrendben, és csak 15% érezte úgy, hogy ez jelenti a három leglényegesebb tényező egyikét.

A szermaradék kockázatát a hamisított szerek esetén a gazdálkodók 52 százaléka vette biztosra, és míg a laikusoknak csak 28%-a, addig a gazdálkodóknak 42%-a gondolta úgy, hogy a hatástalanság biztosan jellemző az illegális szerekre.

(Vagyis a termelők leginkább a termelés és saját maguk biztonságát helyezték előtérbe, amikor a szertől hatékonyságot és biztosan betartható élelmezés-egészségügyi várakozási időt vártak - agrárszektor.hu).

"Az adatokból világosan kiderül, hogy a hazai fogyasztók számára ezek a szempontok kissé háttérbe szorulnak az árhoz és az érzékszervek által is észlelhető minőséghez képest, ugyanakkor fontos célkitűzésünk, hogy hosszú távon javítsunk ezeken az arányokon, elősegítve a minél tudatosabb vásárlási szokásokat" - mondta el Szalkai Gábor, a HENT tagja, a Magyar Növényvédelmi Szövetség (NSZ) ügyvezetője.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?