Óriási kapacitásbővítés a Borsodinál: közel megduplázzák a dobozosok gyártását (videó)

Varga Szabolcs
A Borsodi Sörgyár bőcsi üzeme jelenleg éves szinten 1,8 millió hektoliteres kapacitás mellett működik, az új gépsor beüzemelésével ez a kapacitás 2,5 millió hektoliterre fog ugrani. A Borsodi anyavállalata, a Molson Coors az Európa szerte növekvő sörfogyasztás és a prémium sörök megugró eladási miatt döntött úgy, hogy növeli régiós tevékenységét: a borsodi üzemből látják el ezentúl a horvát, cseh és szlovák piacot is licensz dobozos sörökkel. Az üzembejárás során a Borsodi ellátási-lánc igazgatóját kérdeztük a fejlesztés részleteiről, piaci trendekről és hogy miért érezzük úgy, hogy a licensz sörök minősége eltér az eredeti terméktől.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Magyarországon az eladott sör körülbelül 60 százalékát dobozos csomagolásban értékesítik, de Európa szerte is ebben csomagolásban nőnek legjobban az eladások szemben a betétdíjas üveges kiszereléssel, hiszen a kereskedők és a fogyasztók is inkább a kényelmesebb dobozost preferálják, amely esetében nem kell a visszagyűjtéssel bajlódni.

Április 26-án rendezi meg a Portfolio gazdasági portál a Nyugat-magyarországi Agrárfórumot, amely a Pápai Agrárexpó első számai szakmai rendezvényének számít. A konferencián az agrárgazdaság legaktuálisabb témáiról kaphatnak naprakész információkat a résztvevők. A kiemelt témák között szerepel az agráradózási reform, a generációváltás és a sertéságazati helyzet. Ha tájékozott akar lenni az agráriumban, jöjjön el a Nyugat-magyarországi Agrárfórumra április 26-án! A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráljon most!

Ezért is döntött a Borsodi anyacége a dobozos sör gyártására alkalmas gépsor fejlesztése mellett Bőcsön, ahonnan a régiós országokat is ellátják majd. "Az új gyártósorról leginkább az olyan licensz alapján készülő ismert márkák kerülnek majd exportra, mint a Miller, Stella Artois vagy a Beck's, de a növekvő hazai igények is indokolják a beruházást, a jelenlegi gépsorral már eléggé ki voltunk feszítve" - mondta az Agrárszektornak Szilva János ellátási lánc igazgató.

A jelenlegi menetrend szerint áprilistól augusztus 20-ig éjjel-nappal futnak a gépek, a téli szezonban kicsit lassul a termelés, ilyenkor van idő elvégezni a karbantartásokat, de az ünnepeket megelőző november is felér egy erős nyári hónappal.

A jelenlegi gépsorról óránként 60 ezer doboz jön le, az új gyártósor plusz 50 ezerrel tesz majd ehhez hozzá, közel megduplázva a kapacitást.

"A dobozos sörök esetében a csomagolás nagyobb költséget ró a gyártókra, évek óta iparági együttműködés keretében igyekszünk gondoskodni az alumínium dobozok visszagyűjtéséről, de az üveges gyártásnál is évről-évre nőnek a költségek a kieső üvegek miatt: sokan visszaváltás helyett a szelektív hulladékba dobják, így 3-12 százalék között van a veszteség évente" - mondta a gyárvezető. Az üveges gépsorról óránként 40 ezer üveg jön le.

 


A második dobozgépsor mellett megújul a palackvonalunk is egy 3 éves terv keretében: tavaly lecseréltük a fejtőgépünket (ez a gép végzi a sör palackokba töltését), idén a címkézőt, jövőre pedig további kiszolgálógépeket szeretnénk lecserélni. Ezzel egy olyan technológia ugrást valósítunk meg, mintha az analóg telefonokat cseréltük volna érintőképernyősre. Ez nemcsak kapacitásbeli bővülést jelent, hanem jelentősen csökkentjük a gyár ökológiai lábnyomát is

- mondta a gyárvezető.

 

 

Szilva János

Bár a dobozos kiszerelésre egyre nagyobb a kereslet, Szilva szerint éppen ez az, amit a kisebb főzdék nehezebben ugranak meg: "amíg a hordókat és a palackokat elég könnyű lezárni, addig a dobozoknál ez egy összetett művelet, amihez egy speciális gépre van szükség. Ennek beszerzése és üzemeltetése is költséges, ezért a kisebb gyártók legfeljebb bérgyártásban tudják ezt megoldani."

Tényleg "vékonyabbak" a Magyarországon főzött licensz sörök?

Az újonnan munkába állított gépsoron olyan licensz söröket is tölthetnek majd, amelyek gyakran kapnak olyan kritikát, hogy a származási ország termékével nem azonosak, csak megjelenésükben hasonlítanak.

Ezek az eltérések azonban nem számottevők, a licenszadók szigorúan ellenőrzik, hogy a minőségben, ízben ne legyen különbség. Az is természetes folyamat, hogy a futószalagról frissen lejött sör és egy néhány hónapos sör között is lehetnek eltérések. Ennek oka a sör öregedése és esetlegesen a kereskedelmi tárolási körülmények lehetnek. Azt azonban fontos kiemelni, hogy a licensz alapján gyártott söreinket a licensz tulajdonos előírásai szerint, mindenkor a megadott recept alapján és azonos minőségben gyártjuk

- mondta a gyárvezető.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?