Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A FAO élelmiszerár indexe - amely a globális kereskedelem legjelentősebb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozását követi - 1,2%-kal zárt alacsonyabb átlagon júliusban, ami azonban még ezzel is 31%-kal szárnyalja túl az egy évvel ezelőtti értéket. Az esés a gabona-, növényi olajok és a tejtermékek árcsökkenését tükrözi.
A gabonafélék árindexe 3%-kal mérséklődött a múlt hónapban, ezen belül is a kukorica 6%-os áresése vitte a prímet a jobb argentin és amerikai termelési kilátások miatt, szemet hunyva a kedvezőtlen brazíliai termelési helyzet fölött. Az alacsonyabb importkeresletnek köszönhetően olcsóbb lett a többi szemestermény is, mint az árpa és cirok. A búza jegyzése (hétéves csúcsot döntve) 1,8%-kal volt magasabban júliusban, részben a csapadékhiányos észak-amerikai időjárás miatt. Eközben a rizs nemzetközi ára kétéves mélységbe zuhant a valutaárfolyam-mozgás és a magas szállítmányozási költségek és a logisztikai problémák okozta értékesítési nehézségek folyományaként. Az északi féltekén a nyári szezon beköszönte és az alacsony piaci aktivitás hozzájárultak a tejtermékek 2,8%-os árcsökkenéséhez, élen a sovány tejporral, amit a vaj, teljes tejpor és sajtok ára követ.
A FAO növényiolaj-árindex 1,4%-os csökkenésével öthavi mélypontra ért, ahogy a szója-, repce- és napraforgóolaj alacsonyabb ára ellensúlyozta a pálmaolaj drágulását. A kisebb volumenű bioüzemanyag termelés Argentínában a szójaolajra hatott, míg a repce és a napraforgó piacát a rekordnagyságú 2021-2022-es készletek befolyásolták.
Ezzel szemben a cukor árindexe 1,7%-os növekedésével folytatta a három hónapja tartó emelkedését. Az okok között megtaláljuk az üzemanyag drágulást és a fagyok gerjesztette bizonytalanságot a legnagyobb termelő ország Brazíliában, míg a jó termés Indiában épp tompította az árerősödést.
A húsárak esetében visszafogott növekedést regisztráltak az észak-ázsiai importkereslet és az alacsonyabb termelésnövekedés generálta baromfihús drágulás miatt. Erősödött a szarvasmarha ára a megnövekedett kínai kereslet és a nagyobb termelők alacsonyabb készletei okán. A sertéshús ára csökkent a visszafogottabb kínai importnak köszönhetően.