agrarszektor.hu • 2021. december 22. 13:30
Habár a világgazdaságban nélkülözhetetlen szerepet töltenek be, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar GDP-hez való hozzájárulása csökkenő trendet mutat - mondta Incze Zsombor, a Diófa Alapkezelő üzletfejlesztési vezetője. Kiemelte, az agrár ellátási láncban és az élelmiszeriparban tevékenykedő cégek fontos szerepet töltenek be a nemzetközi tőzsdéket, de a kizárólag mezőgazdasági termelést végző cégek tőzsdei jelenléte nem jellemző. A szakember előadásában többek között arról is beszélt, hogy egy alacsony növekedéssel párosuló magas inflációs környezetben az élelmiszeripari vállalatok a piachoz képest felülteljesíthetnek.
A mezőgazdaság hozzájárulása a GDP-hez globálisan csökkenő trendet mutat, ugyanakkor az USA-ban és az Európia Unióban is szignifikánsnak mondható, főként mert számos iparág ezen szektor teljesítményétől függ - tájékoztatott a Portfolio Agrárszektor 2021 konferencián Incze Zsombor. Hozzátette, az EU-ban a mezőgazdaság közvetlen GDP hozzájárulásának több mint fele (52,8%) a növénytermesztésből, 38,6%-a pedig az állattenyésztésből származik.
A szakember beszélt arról, hogy az agráriumhoz kapcsolódó cégek a nemzetközi tőzsdéken is fontos szerepet töltenek be, ugyanakkor a kizárólag mezőgazdasági termelést végző cégek tőzsdei jelenléte nem jellemző. Eltérő mértékű viszont a tőzsdei jelenlét az ellátási lánc különböző pontjain, az élelmiszeriparon belül például a nagyobb vállalatok közül jónéhány bír tőzsdei jelenléttel. Elmondta, az agráriumhoz kapcsolódó cégek (input anyagok előállítói, gépgyártók, technológiai beszállítók) részvényei erősen ciklikusak, javuló gazdasági növekedés esetén felülteljesítők, egyébként alulteljesítik a vezető indexeket. Inflációs környezetben - erős növekedés mellett - elfogadhatóan teljesítenek, stagflációs környezetben pedig inkább alulteljesítés várható.
Élelmiszeripari cégek teljesítménye
Az élelmiszeripari cégek fundamentumait nem érintette rosszul a vírus, a jövedelmezőségük magas maradt és a bevételük is nőni tudott 2020-ban. 2021-ben folytatódott a jó teljesítmény, de a nyitás és a gazdaságok újranyitása miatt a gazdaság más szegmensei relatíve jobban teljesítettek. Mivel 2021 vége, 2022 eleje ismét a korlátozások bevezetéséről szól, ismét megnő a relatíve biztonságos eszközök kereslete, ezért a szektor cégei felülteljesítőek lehetnek - taglalta Incze Zsombor.
A világjárvány változó mértékben érintette az élelmiszeripari cégeket
A Beyond Meat nevű növényi alapú húshelyettesítő készítmények gyártásával foglalkozó cég például 2021 áprilisa óta minden hónapban csökkenést tapasztalt (éves szinten) a növényalapú húshelyettesítő termékek eladásában az USA-ban. Ennek okai többek között, hogy csökkent a fogyasztói érdeklődés a húshelyettesítő termékek irányában, valamint a magas árszint miatt relatíve kis célközönség számára jelentenek alternatívát. A vállalat csak akkor lehet újra versenyképes, ha sikeresen csökkentik az árakat.
Az AB InBev sörgyártással foglalkozik, és habár az év közepéig világszerte csökkentek a söreladások, a második felére növekedésnek indult a fogyasztás. Ennek oka például, hogy az ismételt lezárások miatt nem nyithattak ki a vendéglátóegységek, amelyek jelentős szegletét adják az értékesítésnek.
A Kraft Heinz egy száraz és tartós élelmiszerekkel foglalkozó vállalat. A cégnél 2020-ban jelentős növekedés volt tapasztalható az értékesítésekben, ami részben 2021-ben is folytatódott, hiszen a lezárások alatt többen étkeztek otthon, emiatt pedig megnőtt a kereslet a termékeik iránt.
Konklúziók
A mezőgazdaság és az élelmiszeripar GDP-hez való hozzájárulása csökkenő trendet mutat, ugyanakkor a világgazdaságban nélkülözhetetlen szerepet töltenek be - hangsúlyozat Incze Zsombor.
A Portfolio Agrárszektor 2021 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
- Nagy István bejelentette: még idén elfogadják a gazdaságátadásról szóló törvényt
- Elkezdődött az év legnagyobb agráreseménye, az Agrárszektor Konferencia - GALÉRIA
- Aggasztó, ami az európai mezőgazdaságban zajlik: ez minden gazdát érintetni fog
- Vallott a szakember: ez most a magyar agrárium egyik legsúlyosabb problémája
- Egyetlen ábrán a bizonyíték: ennyire súlyos gondban van a hazai élelmiszergazdaság
- Agrárbefektetési lehetőségek a határokon túl - Hol érdemes külföldön befektetni?
- Ők lettek 2021-ben a magyar agrárium legjobbjai - Fotókon a győztesek
- Megvan, mit tartalmazhat a magyar stratégiai terv: százmilliárdok sorsa dőlhet el
- Átrendeződés a magyar agrárintegrátori piacon: nagy változások jöhetnek
- Visszasírják az NHP-t az agráriumban: jönnek a 10 százalékos hitelek
- Vidékfejlesztési támogatások az új KAP-ban - Magyar tervek és pályázati lehetőségek
- Megszólalt a Kométa-vezér: túl nagy árat fizetünk az olcsó élelmiszerért
- Drámai a helyzet a műtrágyapiacon: óriási a bizonytalanság a drágulási hullám miatt
- Ezt hozta az új szabályozás: óriási átalakulások jöhetnek a magyar földpiacon
- Drasztikus átalakulás jöhet a növényvédelemben: erre jó, ha minden gazda felkészül
- Luxus lenne most nem élni a pályázatokkal: de van pár buktató, amire oda kell figyelni
- Brutális árrobbanás szorongatja a magyar gazdákat: mire kell készülni 2022-ben?
- Pörögnek a kifizetések a magyar agráriumban: erős számokat közölt az Államkincstár
- Küszöbön egy komoly hullám: tömeges cégtörlések jöhetnek a magyar agráriumban
- Óriási lehetőséget kaptak a magyar gazdák: kevesen merik bevállalni, pedig megéri
- Válságban a magyar állattenyésztés: csak így mászhat ki a gödörből az ágazat
- Nagy áttörés jöhet a magyar agráriumban: rengeteg gazda élete változhat meg
- Most már biztos: komoly hátrányba kerülhetnek azok a gazdák, akik ezt nem lépik meg
- Teljesen átalakulhat a növénytermesztés: új fajták lephetik el a magyar földeket
- Riasztó képet mutat a magyar állattenyésztés: drasztikus változások jöhetnek
Fotók: Portfolio