agrarszektor.hu • 2022. január 31. 14:45
Habár Magyarországon egy átlagos évben körülbelül 25 ezer tonna méz terem, végeredményében csak 8-9 ezer tonna hazai fogy a megtermeltből, a többi uniós exportra megy. A hazai piacon maradó méz nagyobb részét, körülbelül 6 ezer tonnát a hazai méhészek értékesítik közvetlenül a fogyasztóknak, a fennmaradó 4 ezer tonna pedig az áruházláncokban fogy el. A magyar méz felvásárlási ára az elmúlt két évben jelentősen megnövekedett, ezért tapasztalhatják azt a hazai fogyasztók, hogy megnőttek a mézárak, de nemcsak az üzletekben, hanem a termelőknél is. Ettől függetlenül a szektorban arra számítanak, hogy a magas árak ellenére sem lesz megállás a mézértékesítésben.
A tavalyi év nem sikerült túl jól a hazai mézpiacon, és 2021-ben a hazai méhészeti ágazat közepesen gyenge évet zárt, aminek hátterében elsősorban az áll, hogy a legfőbb hazai méhlegelőknek számító akácosok friss rügyei április folyamán elfagytak - mondta az Infostartnak Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke. Elmondása szerint Magyarországon egy átlagos évben körülbelül 25 ezer tonna méz terem, miközben a hazai lakosság nagyjából 10 ezer tonna mézet fogyaszt. Egy-másfél tonna méz importból származik, így végeredményében csak 8-9 ezer tonna hazai fogy a megtermeltből, a többi 15 ezer tonna uniós exportra megy. A hazai piacon maradó méz nagyobb részét, körülbelül 6 ezer tonnát a hazai méhészek értékesítik közvetlenül a fogyasztóknak, a fennmaradó 4 ezer tonnát pedig az áruházláncokban fogy el.
A tavasz kiemelkedő agráreseménye: Agrárium Konferencia Kecskeméten
Április 6-án rendezi meg Kecskeméten a Portfolio Csoport tavaszi Agrárium 2022 konferenciáját, amely a gazdálkodási évet megalapozó, illetve megerősítő információkat nyújt a hazai agrárgazdaság szereplőinek. A rendezvény bemutatja és részletesen kifejti azokat a legfontosabb jogszabályi, támogatási, piaci, finanszírozási, innovációs és jövedelmezőségi változásokat, amelyek döntően befolyásolhatják az agrárvállalkozások tevékenységeit. A konferencia gyakorlati útmutatással és naprakész információkkal járul hozzá ahhoz, hogy az agrárgazdasági vállalkozások eredményes gazdasági döntéseket hozhassanak. A rendezvény valamennyi üzemméretű gazdálkodónak hasznos tájékoztatást nyújt a 2022-es évet érintő legjelentősebb agrárgazdasági változásokról. Ne hagyja ki az Agrárium 2022 Konferenciát április 6-án Kecskeméten!Az árakkal kapcsolatban Bross Péter kiemelte, miközben az egész világon nő a természetes méz iránti kereslet, párhuzamosan csökken a méhcsaládok száma, valamint a méhészkedési kedv, ez pedig azt eredményezni, hogy nő a méz világpiaci ára, így a haza méz felvásárlási ára is jelentősen megnövekedett az elmúlt két évben. Mindezt a magyar termelők is átvetítették a kiszerelt mézük árképzésébe, amit a folyamatosan növekvő kiadások is tetéznek, ezért tapasztalhatják azt a hazai fogyasztók is, hogy megnőttek a mézárak, de nemcsak az üzletekben, hanem a termelőknél is. Mindezek ellenére, a szektorban arra számítanak, hogy nem lesz megállás a mézértékesítésnél. Bross Péter hozzátette, miután a méhcsaládok jó erőben teleltek be, optimistán várják az idei esztendő alakulását a termelők.