agrarszektor.hu • 2023. április 4. 16:03
Az agrárexport értéke jelentősen nőtt az elmúlt évben, melynek egyik fő oka az áremelkedések voltak. Az azonban jó hírrel szolgáhat, hogy a feldolgozott termékek egyre nagyobb szerepet kaphatnak a kivitel összetételében. Az cél pedig az, hogy az élelmiszeripar fejlesztésével együtt a magas hozzáadott értékű áruk minél nagyobb teret kapjanak az exportban.
Jelentős mértékben, mintegy 23,2 százalékkal bővült az agrárexport értéke az elmúlt évben. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentése szerint a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kivitelének értéke 13,1 milliárd eurót tett ki. Az agrárexport aránya a teljes nemzetgazdasági exporton belül is nőtt, 0,3 százalékponttal 9,3 százalékra emelkedett. A növekedés főként az árak emelkedésének tudható be, a külpiacokon értékesített agrár- és élelmiszeripari termékek mennyisége ugyanis összességében 5,3 százalékkal csökkent az előző évhez képest - írja a Magyar Nemzet.
Az AKI adataiból kiderült, hogy az export értéke a 24 mezőgazdasági és élelmiszeripari árucsoport közül 22 esetében nőtt. A legnagyobb mértékben az olajok, az állati és a növényi zsírok árbevétele ugrott meg. Egyúttal nagyot nőtt az állati takarmányok exportértéke is, továbbá az ecet, szesz és ital árucsoport exportárbevétele is. Összességében a mennyiséget tekintve a kivitel csökkent, ami a korábbi években megszokotthoz képest drasztikusan visszaeső gabonaexportnak köszönhető. Tavaly például rekordalacsony kukoricatermést ért el Magyarország, így exportra is kevesebb jutott a terményből. Nagyot nőtt az üdítőital-export is, a kivitel mintegy húsz százalékkal haladta meg az előző évi szintet.
A pozitív folyamat várhatóan az előttünk álló években is folytatódni fog, a kormányzati szándék szerint az új Közös agrárpolitika forrásainak felhasználása is ezt vetíti előre. A következő években az agrárium és élelmiszeripar nem kevesebb mint 5300 milliárd forintból újulhat meg. A cél, hogy 2030-ra az agrártermelés hozzáadott értéke a kétszeresére emelkedjen, az agrár- és élelmiszerexport értéke pedig ötven százalékkal bővüljön. A legfontosabb célországaink továbbra is az Európai Unió területén találhatók. Az első öt legnagyobb exportpiac közé tartozik Németország, Olaszország, Románia, Ausztria és Lengyelország
- írja a lap.