Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Új, a tokaji aszúhoz tervezett pohárral jelentkezik hamarosan egy borszakmai csapat, a konstrukció így kifejezetten Magyarország leghíresebb borának erényeit igyekszik megmutatni. Ma már több pohárkészítő manufaktúráknak létezik kifejezetten egy adott bortípushoz, például chardonnay-hoz, vagy tokaji furminthoz tervezett pohara, az új pohár alkotói úgy gondolták, ideje, hogy a tokaji aszúhoz is készüljön méltó forma.
A szűk, szakmai stábban neves tokaji borász, elismert sommelier, hegyaljai birtokigazgatók is helyet kaptak
– mondta el az Agrárszektornak Ripka Gergely borszakíró, aki maga is az alkotói csapat tagja, egyben a pohár értelmi szerzője.
Magyarországon és kézzel készül
„Első körben létező Halimba Crystal poharakat teszteltünk, az Ajka melletti üzemben kizárólag kézzel készült és fújt, prémium kristálypoharak készülnek. Úgy gondoltuk, hogy a világszínvonalú tokaji aszú megérdemelné azt a fajta figyelmet, törődést, hogy egy önálló pohár is elkészüljön hozzá a megfelelő botritiszes, gyümölcsös, vagy éppen édes karakterét elegánsan bemutatva. Így jött az ötlet, hogy találkozzon a Halimba Crystal és a tokaji aszú, az együttműködésből pedig készüljön egy exkluzív kehely, ami segít megfelelően pozícionálni ezt a különleges bort.”
A munka közel egy évig tartott. A stáb több körben, többféle pohárformán, több évjárat és puttonyszámú aszú kóstolásával tesztelte a meglévő és az új formákat, a tapasztalatokat levonva pedig kialakult a végleges aszúpohár profilja is, melyben az utolsó körben közel 40 szakmabeli, helyi termelő pontszáma is szerepet kapott.
Nem gyűszűnyi méretű lesz
Az aszúpohár kialakításánál a legfontosabb rendezőelv az volt, hogy az alkotók szerettek volna elmozdulni a szokványos, gyűszűnyi desszertboros pohárformáktól, újszerű, formabontó és felismerhető formát igyekeztek találni a műhelymunka során.
Olyan formát kerestünk, amely méltó az aszú nagyságához, komplexitátáshoz, így egy nagyobb kehelyforma született meg a végére. Nagyon fontos az is, hogy a nyelv melyik részére érkezik a pohárból a bor. Ha például hátra érkezik, az inkább a kesernyés ízeket emeli ki jobban, ha előre, akkor inkább az édes ízeket érezzük hangsúlyosnak. Fontos volt, hogy az aszú összetett ízvilága egyensúlyosan érződjön, a cukor, a savak, a botritisz, valamint a fahordó és az alkohol közül egyik se kerüljön előtérbe a többi rovására. Nem is gondolnánk, de ebben bizony milliméterek is számítanak.
A vendéglátásra is számítanak
A pohár tervezésénél a fenti szempontokat mind beépítették, de arra is figyelni kellett, hogy a vendéglátóhelyek számára is praktikus legyen a végeredmény – például a talpánál fogva felakasztható legyen, illetve a kecses, kifinomult forma ellenére az egy anyagból, azaz illesztés nélkül megformált kézi pohár kellően tartós is lett.
Az elkészült aszúpoharat a készítők december 8-án, azaz a Nemzetközi AszúNap előtt leplezik le a nagyközönség előtt. Videó-epizódokban online is bemutatják a teljes fejlesztési munkát, novemberben pedig előrendelés indul a különleges kehelyre. Az Aszúglass első körben limitált mennyiségben lesz majd rendelhető, az alkotók pedig remélik, hogy mind szélesebb körben használatba kerül az új kehely Tokaj-Hegyalján és azon kívül is.